Wybielanie zębów

Wybielanie zębów jest bardzo ważnym zabiegiem poprawiającym wygląd naszych zębów.

Przebarwienia zębów mogą pojawić się nawet mimo utrzymywania higieny jamy ustnej. Metod wybielania zębów jest kilka od stosowania past wybielających do zastępowania szkliwa estetyczną licówką.

Na wizycie stomatolog ustali przyczyny przebarwień oraz dobierze najlepszą metodę. Często stosuje się silikonowe nakładki z żelem wybielającym, które pacjent nakłada na noc.

Liczba wizyt: 2 lub więcej

wybielanie zębów

Wybielanie zębów

Któż z nas nie marzy o pięknym uśmiechu i zdrowych, białych, prostych zębach. Oglądając światowe gwiazdy ekranu, estrady czy świata mody niejednokrotnie zazdrościmy im promiennego uśmiechu. Jednakże bardzo często zęby, które z początku są białe, z czasem ulegają przebarwieniom.

Przyczyny powstawania przebarwień zębów można z grubsza podzielić na dwie podstawowe grupy – zewnętrzne i wewnętrzne.

Przebarwienia powstałe na skutek oddziaływania czynników zewnętrznych mogą umiejscawiać się powierzchniowo lub głęboko. Spowodowane są odkładaniem się na powierzchni zębów osadów i barwników. Ich źródłami są najczęściej ciemne napoje (typu kawa, herbata czy cola), a także tytoń.

Powierzchniowe przebarwienia powstają wskutek odkładania się osadów w obrębie szkliwa i zazwyczaj mogą być usunięte przez czyszczenie. Głębokie przebarwienia powstają wskutek odkładanie się barwników w zębinie i mogą one być usunięte tylko poprzez profesjonalne wybielanie zębów.

Przebarwienia powstałe na skutek oddziaływania czynników wewnętrznych spowodowane są oddziaływaniem urazów czy leków (na przykład antybiotyków tetracyklinowych stosowanych w dzieciństwie, kiedy dochodzi do rozwoju zębów).

Do niedawna panowało przekonanie, że ten rodzaj przebarwień jest niemożliwy do usunięcia, jednakże dzięki osiągnięciom współczesnej stomatologii estetycznej problem ten został już rozwiązany.

Co powoduje przebarwienie zębów

Istnieje grupa czynników, które predysponują do powstawania przebarwień zębów. Pierwszym i najważniejszym z nich jest wiek. Wraz z wiekiem dochodzi do ścierania się szkliwa i odkładania barwników w zębinie, czego efektem jest ciemnienie zębów. Nie bez znaczenia pozostaje także kolor wyjściowy, czyli ten, z którym się rodzimy.

Czynniki genetyczne warunkują też przezierność i przezroczystość zębów, wynikające z budowy szkliwa. Im mniej jest zmineralizowane, tym zęby bardziej przezierne i podatne na powstawanie przebarwień. Jednym z bardzo ważnych czynników predysponujących do powstawania przebarwień jest styl życia.

Palenie tytoniu powoduje odkładanie się brązowego osadu powstałego z brązowych barwników zawartych w nikotynie. Również niesprzyjające nawyki żywieniowe objawiające się spożywaniem dużych ilości ciemnych napojów, czerwonego wina i marchewki powoduje powstawanie przebarwień zębów.

Z kolei spożywanie kwaśnych pokarmów przyczynia się do uszkodzenia szkliwa i zwiększania jego przezierności, co skutkuje prześwitywaniem zębiny nadającej zębom żółtego zabarwienia.

Nie bez znaczenia pozostają również czynniki, na które nie zawsze mamy wpływ, takie jak urazy, mechaniczne ścieranie się szkliwa czy stosowanie niektórych leków.

Współczesna stomatologia estetyczna wychodzi na przeciw potrzebie atrakcyjnego wyglądu i umożliwia przywrócenie białego, zdrowego, pięknego uśmiechu.

Wybielanie zębów lampą

Profesjonalne wybielanie zębów w gabinecie, przy użyciu specjalnej lampy jest najbezpieczniejszą i najskuteczniejszą metodą wybielania zębów, przeprowadzaną zawsze przez stomatologa. Niezwykle ważne jest, by przed przystąpieniem do zabiegu zęby były dokładnie oczyszczone. Jeśli zachodzi taka konieczność należy usunąć kamień czy piaskowanie.

Następnie przy użyciu tak zwanego płynnego koferdamu zabezpiecza się dziąsła, aby uniknąć ich podrażnienia. Kolejnym etapem jest nałożenie na zęby specjalnego żelu zawierającego duże stężenie substancji czynnej, którą najczęściej jest nadtlenek wodoru. Po aplikacji żelu aktywuje się go wykorzystując specjalną lampę emitującą zimne niebieskie światło.

Naświetlanie trwa około 10-15 minut, po czym wykonuje się jeszcze dwa lub trzy powtórzenia. W zależności od stanu wyjściowego i oczekiwanego efektu końcowego, czasem konieczne jest kilkukrotne powtórzenie sesji. Niestety zabieg ten nie może być wykonany u każdego. Jest przeciwwskazany u osób z nadwrażliwością zębów
-i dziąseł.

Nie należy go wykonywać u pacjentów z niewyleczonymi ubytkami. U osób
z głębokimi i kłopotliwymi przebarwieniami zalecane jest w pierwszej kolejności zastosowanie powolnych metod wykorzystywanych na przykład w domu, albo sposobów alternatywnych, takich jak bonding, korony pełnoceramiczne, czy też licówki.

Nakładki wykonywane w gabinecie

Wybielanie zębów przy użyciu specjalnych nakładek może być przeprowadzone
w domu, a jego skuteczność jest porównywalna do zabiegu z wykorzystaniem lampy. Decydując się na tę metodę, pacjent otrzymuje w gabinecie stomatologicznym specjalny zestaw do samodzielnego użycia.

W skład zestawu wchodzą specjalne winylowe nakładki (szyny), żel zawierający substancję aktywną, którą w tym przypadku jest najczęściej nadtlenek karbamidu. Nakłada się go na szyny, które aplikuje się na zęby na noc. Cała kuracja trwa od pięciu dni do dwóch tygodni.

Domowe wybielanie zębów

Istnieją również sposoby umożliwiające wybielanie oraz rozjaśnianie zębów
w warunkach domowych. Najprostszym i najbezpieczniejszym jest stosowanie past do zębów zawierających substancje wybielające. Konieczne jest stosowanie ich co najmniej 2 razy dziennie.

Dostępne są również specjalne przezroczyste paski nasączone żelem o właściwościach wybielających. Aplikuje się je na zęby dwa razy dziennie pozostawiając na trzydzieści minut. Możliwe jest także zastosowanie specjalnych sztyftów wybielających. Ponadto w drogeriach i aptekach dostępne są specjalne szyny zawierające żel wybielający.

Niewątpliwą zaletą domowych sposobów wybielania zębów jest koszt, którego wysokość jest nieporównywalnie niższa z zabiegami wykonywanymi w gabinetach stomatologii estetycznej. Jednakże, po pierwsze, ich efektywność jest dużo mniejsza, a po drugie, zabiegi przeprowadzane bez nadzoru wykwalifikowanego w tym kierunku lekarza, wiążą się z ryzykiem powikłań.

Potencjalne zagrożenia płynące z wybielania zębów

Zabieg wybielania zębów jest procedurą charakteryzującą się wysokim bezpieczeństwem pod warunkiem przeprowadzania jej pod nadzorem lekarza wykwalifikowanego w tym kierunku.

Samodzielne wybielanie zębów często wiąże się nie tylko z nieadekwatną skutecznością, a czasem jej brakiem. Niejednokrotnie osiągany jest efekt odwrotny do zamierzonego, ponieważ może dojść do nadmiernego wybielenia zębów, co wiąże się ze zwiększeniem ich przezierności i powstanie sino-szarego odcienia.

Niestety, wybielając zęby bez nadzoru lekarza możemy spowodować permanentną nadwrażliwość zębów, a także podrażnienie, a nawet poparzenie dziąseł. Może ono być związane z nieszczelnością nakładek, zbyt dużym stężeniem preparatu wybielającego lub jego nieprawidłową aplikacją.