Rejestracja tel. pn – pt: 10:00 – 18:00

Sobota – niedziela: nieczynne

+48 604 401 116

info@emdent.pl

Przepiórcza 23c/1A

60-162 Poznań Grunwald

Wybielanie zębów

Wybielanie zębów jest bardzo ważnym zabiegiem poprawiającym wygląd naszych zębów.
Przebarwienia zębów mogą pojawić się nawet mimo utrzymywania higieny jamy ustnej. Metod wybielania zębów jest kilka od stosowania past wybielających do zastępowania szkliwa estetyczną licówką.
Na wizycie stomatolog ustali przyczyny przebarwień oraz dobierze najlepszą metodę wybielania zębów. Często stosuje się silikonowe nakładki z żelem wybielającym, które pacjent nakłada na noc.
Liczba wizyt: 2 lub więcej

Wybielanie zębów dla każdego. Sprawdź.

Któż z nas nie marzy o pięknym uśmiechu i zdrowych, białych, prostych zębach. Oglądając światowe gwiazdy ekranu, estrady czy świata mody niejednokrotnie zazdrościmy im promiennego uśmiechu. Jednakże bardzo często zęby, które z początku są białe, z czasem ulegają przebarwieniom.

Przyczyny powstawania przebarwień zębów można z grubsza podzielić na dwie podstawowe grupy – zewnętrzne i wewnętrzne.

Przebarwienia powstałe na skutek oddziaływania czynników zewnętrznych mogą umiejscawiać się powierzchniowo lub głęboko. Spowodowane są odkładaniem się na powierzchni zębów osadów i barwników. Ich źródłami są najczęściej ciemne napoje (typu kawa, herbata czy cola), a także tytoń.

Powierzchniowe przebarwienia powstają wskutek odkładania się osadów w obrębie szkliwa i zazwyczaj mogą być usunięte przez czyszczenie. Głębokie przebarwienia powstają wskutek odkładanie się barwników w zębinie i mogą one być usunięte tylko poprzez profesjonalne wybielanie zębów.

Przebarwienia powstałe na skutek oddziaływania czynników wewnętrznych spowodowane są oddziaływaniem urazów czy leków (na przykład antybiotyków tetracyklinowych stosowanych w dzieciństwie, kiedy dochodzi do rozwoju zębów).

Do niedawna panowało przekonanie, że ten rodzaj przebarwień jest niemożliwy do usunięcia, jednakże dzięki osiągnięciom współczesnej stomatologii estetycznej problem ten został już rozwiązany.

Co powoduje przebarwienie zębów

Istnieje grupa czynników, które predysponują do powstawania przebarwień zębów. Pierwszym i najważniejszym z nich jest wiek. Wraz z wiekiem dochodzi do ścierania się szkliwa i odkładania barwników w zębinie, czego efektem jest ciemnienie zębów. Nie bez znaczenia pozostaje także kolor wyjściowy, czyli ten, z którym się rodzimy.

Czynniki genetyczne warunkują też przezierność i przezroczystość zębów, wynikające z budowy szkliwa. Im mniej jest zmineralizowane, tym zęby bardziej przezierne i podatne na powstawanie przebarwień. Jednym z bardzo ważnych czynników predysponujących do powstawania przebarwień jest styl życia.

Palenie tytoniu powoduje odkładanie się brązowego osadu powstałego z brązowych barwników zawartych w nikotynie. Również niesprzyjające nawyki żywieniowe objawiające się spożywaniem dużych ilości ciemnych napojów, czerwonego wina i marchewki powoduje powstawanie przebarwień zębów.

Z kolei spożywanie kwaśnych pokarmów przyczynia się do uszkodzenia szkliwa i zwiększania jego przezierności, co skutkuje prześwitywaniem zębiny nadającej zębom żółtego zabarwienia.

Nie bez znaczenia pozostają również czynniki, na które nie zawsze mamy wpływ, takie jak urazy, mechaniczne ścieranie się szkliwa czy stosowanie niektórych leków.

Współczesna stomatologia estetyczna wychodzi na przeciw potrzebie atrakcyjnego wyglądu i umożliwia przywrócenie białego, zdrowego, pięknego uśmiechu.

Wybielanie zębów lampą

Profesjonalne wybielanie zębów w gabinecie, przy użyciu specjalnej lampy jest najbezpieczniejszą i najskuteczniejszą metodą wybielania zębów, przeprowadzaną zawsze przez stomatologa. Niezwykle ważne jest, by przed przystąpieniem do zabiegu zęby były dokładnie oczyszczone. Jeśli zachodzi taka konieczność należy usunąć kamień czy piaskowanie.

Następnie przy użyciu tak zwanego płynnego koferdamu zabezpiecza się dziąsła, aby uniknąć ich podrażnienia. Kolejnym etapem jest nałożenie na zęby specjalnego żelu zawierającego duże stężenie substancji czynnej, którą najczęściej jest nadtlenek wodoru. Po aplikacji żelu aktywuje się go wykorzystując specjalną lampę emitującą zimne niebieskie światło.

Naświetlanie trwa około 10-15 minut, po czym wykonuje się jeszcze dwa lub trzy powtórzenia. W zależności od stanu wyjściowego i oczekiwanego efektu końcowego, czasem konieczne jest kilkukrotne powtórzenie sesji. Niestety zabieg ten nie może być wykonany u każdego. Jest przeciwwskazany u osób z nadwrażliwością zębów i dziąseł.

Nie należy go wykonywać u pacjentów z niewyleczonymi ubytkami. U osób z głębokimi i kłopotliwymi przebarwieniami zalecane jest w pierwszej kolejności zastosowanie powolnych metod wykorzystywanych na przykład w domu, albo sposobów alternatywnych, takich jak bonding, korony pełnoceramiczne, czy też licówki.

Wybielanie zębów – Nakładki wykonywane w gabinecie

Wybielanie zębów przy użyciu specjalnych nakładek może być przeprowadzone w domu, a jego skuteczność jest porównywalna do zabiegu z wykorzystaniem lampy. Decydując się na tę metodę, pacjent otrzymuje w gabinecie stomatologicznym specjalny zestaw do samodzielnego użycia.

W skład zestawu wchodzą specjalne winylowe nakładki (szyny), żel zawierający substancję aktywną, którą w tym przypadku jest najczęściej nadtlenek karbamidu. Nakłada się go na szyny, które aplikuje się na zęby na noc. Cała kuracja trwa od pięciu dni do dwóch tygodni.

Potencjalne zagrożenia płynące z wybielania zębów

Zabieg wybielania zębów jest procedurą charakteryzującą się wysokim bezpieczeństwem pod warunkiem przeprowadzania jej pod nadzorem lekarza wykwalifikowanego w tym kierunku.

Samodzielne wybielanie zębów często wiąże się nie tylko z nieadekwatną skutecznością, a czasem jej brakiem. Niejednokrotnie osiągany jest efekt odwrotny do zamierzonego, ponieważ może dojść do nadmiernego wybielenia zębów, co wiąże się ze zwiększeniem ich przezierności i powstanie sino-szarego odcienia.

Niestety, wybielając zęby bez nadzoru lekarza możemy spowodować permanentną nadwrażliwość zębów, a także podrażnienie, a nawet poparzenie dziąseł. Może ono być związane z nieszczelnością nakładek, zbyt dużym stężeniem preparatu wybielającego lub jego nieprawidłową aplikacją.

Wybielanie zębów – 5 rzeczy, które musisz wiedzieć.

Mało co wpływa tak na pierwsze wrażenie, jakie wywieramy na ludziach, jak promienny uśmiech, a tym chętniej się uśmiechamy, im bardziej zadbane są nasze zęby. Białe zęby dodają nam pewności siebie, są oznaką zdrowia i dowodem na to, że o siebie dbamy, nic więc dziwnego, że wybielanie zębów staje się jednym z najbardziej popularnych zabiegów dentystycznych.

Jakie są przyczyny powstawania przebarwień zębów?

Jednym z najważniejszych czynników, od których zależy kolor naszych zębów są uwarunkowania biologiczne. Zasadniczo u młodych osób warstwa szkliwa jest grubsza i mniej przezierna (przezroczysta), w efekcie czego zęby są lśniące, mniej narażone na przebarwienia, a uśmiech bardziej estetyczny. Z wiekiem dochodzi do ścierania się szkliwa, co ułatwia powstawanie przebarwień.

Nie każdy wie o tym, że struktura naszych zębów nie jest idealnie gładka, a bardziej przypomina gąbkę. Wszystko, co wkładamy do ust ma jakiś kolor, który może wnikać w nasze zęby. Szczególnie niektóre rodzaje napojów i jedzenia mogą się przyczyniać bardziej do powstawania przebarwień, np. kawa, czerwone wino, jagody. Wszystkie te zanieczyszczenia nie znikną same, jeśli chcemy je usunąć musimy aktywnie zadziałać.

Jakie są metody i koszty wybielania zębów.

Istnieje kilka metod wybielania zębów. Różnią się one możliwym do osiągnięcia efektem – stopniem wybielenia zębów, trwałością i oczywiście kosztem. Najtańsze są domowe sposoby – pasty wybielające, paski i domowe nakładki. Musimy jednak pamiętać, że działają one słabiej niż preparaty stosowane przez dentystów, więc efekt wybielania będzie słabszy i krócej widoczny.

W gabinetach stomatologicznych możemy z reguły wybrać jedną z kilku dostępnych metod: wybielanie zębów laserem, wybielanie zębów metodą nakładkową i wybielanie zębów lampą beyond.

Dentysta w trakcie wizyty oceni stopień przebarwienia zębów i przyczyny przebarwień i doradzi Ci odpowiednią metodę. Jeśli na przykład cierpisz z powodu nadwrażliwości zębów, to dobrym dla Ciebie sposobem wybielania zębów będzie wykorzystanie lampy beyond, za pomocą której można wybielić zęby aż o 14 odcieni w skali Vita, a efekty utrzymują się do 3 lat.

Wypełnień nie można wybielić.

Plomby i wypełnienia nie są podatne na proces wybielania. Są one wykonane ze sztucznych materiałów i były dobierane do koloru otaczającego zęba w trakcie leczenia. Wybielanie zębów nie zniszczy istniejących wypełnień, ale też nie zmieni ich koloru. Jeśli posiadasz plomby w widocznych miejscach i nie chcesz, aby odróżniały się od koloru zębów po wybielaniu musisz być przygotowany na konieczność ich wymiany.

Jakie są przeciwwskazania do wykonywania zabiegu wybielania zębów?

Główne przeciwwskazania do wybielania zębów to choroby w obrębie jamy ustnej, takie jak próchnica lub stany zapalne dziąseł. Wybielania zębów nie przeprowadza się także u kobiet w ciąży – nie przeprowadzano badań, które mogłyby ocenić wpływ wykorzystywanych substancji i urządzeń na rozwój płodu i zdrowie przyszłej mamy. Dla bezpieczeństwa własnego i dziecka lepiej umówić się na wybielanie zębów już po porodzie.

Czy wybielanie niszczy zęby?

Nie, jeśli jest przeprowadzane pod kontrolą specjalisty. Najbardziej niebezpieczne są tak zwane domowe sposoby – np. pasty z sody oczyszczonej. Decydując się na takie metody narażamy się na zniszczenie szkliwa zębów.

W efekcie zamiast śnieżnobiałych zęby mogą stać się sine, a w przyszłości nowe przebarwienia będą powstawały szybciej. Jeśli zależy ci na pewnym efekcie wybielania, a także na bezpieczeństwie zabiegu wybierz się do stomatologa. Zapraszamy do umówienia się (https://www.emdent.pl/kontakt/) na wizytę i dobrania metody, która da najlepsze efekty dla Ciebie.

Ile kosztuje wybielanie zębów – cenę ustala lekarz na podstawie badania, dobiera metodę do stanu uzębienia

+48 604 40 11 16

+48 604 40 11 16

wyszukiwanie stomatolog Poznań