Rejestracja tel. pn – pt: 10:00 – 18:00

Sobota – niedziela: nieczynne

+48 604 401 116

info@emdent.pl

Przepiórcza 23c/1A

60-162 Poznań Grunwald

Porady

 Jak długo trzyma plomba w zębie

Jak długo trzyma plomba w zębie?

W trakcie wizyty u dentysty często konieczne jest założenie plomby, która jest niezbędna w procesie leczenia ubytków spowodowanych najczęściej próchnicą. Stomatolog stosuje nowoczesne materiały, które sprawiają, że plomba w zębie może trzymać się nawet kilkanaście lat.

Stomatolog Poznań – zakładanie plomby

Dentysta przyjmujący w gabinecie ocenia stan uzębienia pacjenta i jeśli istnieje taka konieczność zaleca oczyszczenie zęba z próchnicy i wypełnienie powstałego ubytku. Regularne odwiedzanie stomatologa i plombowanie zębów, w przypadku niewielkich zmian próchniczych i ubytków może zapobiec długotrwałemu i kosztownemu leczeniu kanałowemu czy nawet ekstrakcji zęba.

Przed założeniem wypełnienia (nazywanym inaczej plombowaniem), lekarz dentysta zawsze musi odpowiednio przygotować do tego środowisko w jamie ustnej. Konieczne jest oczyszczenie newralgicznego miejsca również ze śliny i codziennych naleciałości. 

Plomba – jaką wybrać?

Współczesna stomatologia oferuje nam kilka rodzajów wypełnień, wśród których najpopularniejsza jest plomba światłoutwardzalna. Dentysta podczas zakładania plomby może również zaproponować inne materiały jak plomba glasjomerowa czy plomba amalgamatowa, która kiedyś była popularna.

Plomba amalgamatowa  jest bardzo trwała, ale ze względu na swój skład, który jest stopem metali w tym srebra oraz domieszki rtęci, uważana jest za szkodliwą dla zdrowia. Poza tym nieestetyczna ciemnoszara barwa pozwala na zastosowanie jej wyłącznie do wypełniania tylnych zębów.

Plomba światłoutwardzalna zwana również kompozytową, przez wzgląd na materiał z którego jest wykonana, umożliwia doskonałe dopasowanie plomby do odcienia zęba pacjenta. Stomatolog Poznań podczas plombowania stosuje plombę światłoutwardzalną zarówno do zębów tylnych jak i przednich, a po nałożeniu modeluje jej kształt i utwardza lampą polimeryzacyjną.

Oczywiście, każde wypełnienie podczas zakładania plomby musi bardzo dobrze przylegać do zęba, a plomba nie może wystawać poza jego koronę. W celu wykluczenia wszelkiego dyskomfortu, stomatolog przed zakończeniem zakładania plomby, sprawdza jej położenie za pośrednictwem odpowiedniej kalki i koryguje ewentualne nierówności.

Jak długo trzyma plomba w zębie?

Ważne jest, że raz leczony ząb wymaga już stałej kontroli stomatologicznej i sprawdzania przez dentystę Poznań szczelności jego wypełnienia. Plomba ma swój okres żywotności, który w zależności od rodzaju, wielkości i miejsca wypełnienia może wynosić od kilku do kilkunastu lat. Może się zdarzyć, że plomba nie ma widocznych uszkodzeń, a jednak podczas badania stomatologicznego lekarz wykryje pęknięcia, ukruszenia lub obluzowanie.

Wtedy dentysta zaleca się wymianę plomby na nową. W celu dbania o zęby i ich wypełnienia należy zwrócić uwagę na higienę jamy ustnej, która obejmuje nie tylko szczotkowanie zębów, ale także nitkowanie czy przepłukiwanie ust płynem do płukania. Po założeniu plomby stomatolog Poznań  często zaleca stosowanie past z fluorem, gdyż pierwiastek ten posiada właściwości odbudowujące szkliwo. Osobom, które po założeniu plomby cierpią na różnego rodzaju dolegliwości, zaleca się zaś pasty przeznaczone do walki z nadwrażliwością.

NZOZ M-DENT

ul. Przepiórcza 23c/1A
60-162 Poznań Grunwald
Osiedle Kopernika

tel.: +48 61 868 02 21
gsm: +48 604 40 11 16

info@emdent.pl
Znajdź nas na Facebooku

+48 604 40 11 16

+48 604 40 11 16

wyszukiwanie stomatolog Poznań