Rejestracja tel. pn – pt: 10:00 – 18:00

Sobota – niedziela: nieczynne

+48 604 401 116

info@emdent.pl

Przepiórcza 23c/1A

60-162 Poznań Grunwald

Porady

Biała plomba

Biała plomba

Białe plomby to nowoczesne wypełnienia kompozytowe, które są obecnie najczęściej stosowane przez dentystów. Poznajmy przebieg zabiegu zakładania białych plomb i korzyści ich stosowania.

Czym jest biała plomba?

Jest to materiał kompozytowy, który strukturą przypomina tkankę zęba. Białe plomby mogą być zarówno chemoutwardzalne, jak i światłoutwardzalne. Ten rodzaj plomb jest bardzo popularny wśród stomatologów i pacjentów, ponieważ pozwala na dobranie koloru wypełnienia do odcienia czy kształtu zębów.

Inną korzyścią jest ich doskonałe wiązanie się z zębem czy też wysoka odporność na zgniatanie. Białe plomby bardzo często są wykorzystywane przez stomatologów w zabiegach stomatologii rekonstrukcyjnej, stosując je w przypadku zniszczeń zęba, kiedy nie ma potrzeby zastosowania implantu. 

Wskazania do zastosowania białej plomby

Stomatolodzy stosują ten rodzaj wypełnień w przypadku uzupełniania ubytków z powodu próchnicy, bólu zębów, uszkodzeń mechanicznych i „dziur w zębach” czy też z racji przebarwień zębów. Leczenie zęba z wykorzystaniem plomby na wczesnym etapie, możemy uniknąć leczenia kanałowego.

Przebieg zakładania plomby białej w gabinecie dentystycznym

Po zgłoszeniu się do gabinetu stomatologicznego, dentysta dokonuje oceny stanu zęba i rekomenduje rodzaj leczenia. Jeśli jest to ubytek, należy go usunąć poprzez usunięcie próchnicy na drodze borowania. Ten etap polega na oczyszczeniu ubytku i umieszczeniu materiału we wnętrzu zęba, który oddzieli zęba od plomby.

Następnie stomatolog może przejść do fazy założenia plomby białej. Na początku na ząb nakładany jest kwas ortofosforowy, czyli charakterystyczny niebieski żel. Następnie ubytek uzupełnia się płynem, który jest utwardzany lampą polimeryzacyjną, a później zakłada się właściwą plombę – najczęściej w kilku warstwach, przy czym każda warstwa utwardzona zostaje osobno.

Na końcowym etapie stomatolog szlifuje ząb, dostosowując plombę światłoutwardzalną do zgryzu pacjenta.

Zalety wypełnienia kompozytowego

Współczesna medycyna docenia zalety plomby białej. Jedną z nich jest szczelność kompozytu, który zapewnia dużą trwałość plomby i ogranicza ryzyko przedostawania się resztek jedzenia do ubytku. Plomby białe wytrzymują nawet kilka lat, co jest dużą korzyścią dla pacjenta. Dużą zaletą tych plomb jest wykonanie ich z bezpiecznych materiałów, które nie zagrażają pacjentowi.

Ważną korzyścią materiałów kompozytowych jest najwyższa estetyka oraz dopasowywanie się do koloru i kształtu pozostałych zębów. Cena założenia plomby białej jest adekwatna do wysokiej jakości wypełnienia, a zastosowanie tej plomby zapewnia możliwość pozostawienia zdrowego zęba bez konieczności jego usuwania – wówczas wypełnia się jedynie ubytek. 

Biała plomba Poznań

NZOZ M-DENT

ul. Przepiórcza 23c/1A
60-162 Poznań Grunwald
Osiedle Kopernika

tel.: +48 61 868 02 21
gsm: +48 604 40 11 16

info@emdent.pl
Znajdź nas na Facebooku

+48 604 40 11 16

+48 604 40 11 16

wyszukiwanie stomatolog Poznań