Rejestracja tel. pn – pt: 10:00 – 18:00

Sobota – niedziela: nieczynne

Przepiórcza 23c/1A

60-162 Poznań Grunwald

Porady

Korony na zęby

Korony na zęby. Korony na zęby to innowacyjne rozwiązanie, które stosuje się u pacjentów z przebarwieniami zębów lub znacznymi ubytkami próchnicowymi. Poznajmy ich rodzaje, wskazania i  przebieg zabiegu w gabinecie dentystycznym.

Co to jest korona na zębie?

Korony zębowe są uzupełnieniami protetycznymi, które przybierają postać czapeczki nakładanej na oszlifowany ząb. Ich funkcją jest odbudowa utraconych tkanek i zwiększenie estetyki. Dentysta Poznań stosuje je w przypadku znacznych ubytków z powodu próchnicy czy złamanych zębów w wyniku urazu.

Korony na zęby są remedium na przebarwienia szkliwa po różnych rodzajach leczenia. Mogą być dobrym rozwiązaniem dla pacjentów po leczeniu endodontycznym, którzy borykają się z ciemnymi zębami. Wskazaniem do założenia korony zębowej jest też posiadanie zębów zrotowanych z niedorozwojem szkliwa.

Korona na zębie ma na celu odwzorowanie naturalnej struktury uzębienia. Jest tworzona, aby zamaskować opracowany ubytek lub gdy dojdzie do uszkodzenia. Po zastosowaniu korony zębowej pacjent może w prawidłowy sposób mówić, czy jeść. Ponadto uśmiech zyskuje na pierwotnej atrakcyjności. Odpowiednio wykonane korony prezentują się naturalnie i trudno odróżnić je od innych zębów.

Jakie są przeciwwskazania do zakładania koron zębowych?

Pacjenci z nadmiernie zniszczonymi zębami, z zaawansowaną chorobą przyzębia czy też krzywymi zębami, nie mogą skorzystać z procedury założenia koron zębowych. Przeciwwskazaniem są także zmiany przy wierzchołku korzenia. Nie można też stosować tej metody u młodych pacjentów, bo może skutkować to zranieniem komory miazgi i koniecznością leczenia endodontycznego.

Korony zębowe. W idealnym świecie zęby nigdy nie ulegałyby uszkodzeniu, jednak są one podatne na ukruszenie i próchnicę. W takiej sytuacji niezbędna jest pomoc stomatologa, aby nie tylko przywrócić urodę uśmiechu, ale również prawidłowe funkcjonowanie jamy ustnej i szczęki. Dowiedzmy się, czym jest korona zębowa i jakie są wskazania do jej założenia.

Rodzaje koron zębowych

Wyróżniamy wiele rodzajów koron na zęby, które nazywane są potocznie koronkami na zęby. Najbardziej powszechne są korony pełnoceramiczne, które umieszcza się na przednich zębach. Wyróżniają się największą estetyką, Drugim rodzajem są metalowe korony, które dedykowane są pacjentom ze znacznymi zniszczeniami uzębienia. Korony cyrkonowe (z tlenku cyrkonu) wyróżniają się ponadprzeciętną wytrzymałością i są odpowiednie dla alergików, ponieważ nie uczulają.

korony porcelanowe

korony zębowe porcelanowe

Wyróżniamy jeszcze korony porcelanowe na metalu, łączące funkcje koron porcelanowych i metalowych. Korony na zęby zakładane w gabinecie stomatologicznym można podzielić ze względu na funkcje. Są to korony ostateczne i tymczasowe. Te pierwsze są montowane na stałe, a drugie tylko na krótki czas.

W stomatologii protetycznej mają zastosowanie następujące rodzaje koron zębowych, które są klasyfikowane ze względu na wykorzystany materiał do ich produkcji:

Istnieje także rozróżnienie koron ze względu na budowę, położenie czy zakres odbudowy. Dobór odpowiedniego rodzaju jest uzależniony od oczekiwań pacjenta, jego budżetu, stanu zęba, który ma być rekonstruowany i budowy jamy ustnej.

Zabieg zakładania korony na zęby?

Wstępem do zakładania koronki na zęby jest pierwsza konsultacja w gabinecie stomatologicznym. Dentysta wykonuje badanie stomatologiczne zębów pacjenta oraz fotografie i badania radiologiczne. Dopiero potem pobiera się wycisk. Po analizie materiału u ustaleniu kosztów leczenia, można przystąpić do zabiegu.

Zakładanie koronki na zęby  u naszego dentysty Poznań trwa zwykle trzy wizyty. Warto dodać, że zabieg jest bezbolesny, a doświadczenie naszych stomatologów zapewnia najwyższą jakość procedury stomatologicznej. Przedstawimy teraz szczegóły zabiegu zakładania koronki na zęba krok po kroku. Podczas pierwszej wizyty stomatolog dokonuje oszlifowywania zęba podłużnym wiertłem, dopasowując kształt preparacji do naturalnego kształtu i stopnia zniszczenia.

korony na zęby

korony na zęby

Stomatolog Poznań umieszcza nitkę retrakcyjną, co sprawia, że dziąsło odsuwa się od zęba. Umożliwia to swobodne umieszczenie masy wyciskowej. Dentysta Poznań robi wycisk w jamie ustnej. W kolejnym etapie zabiegu wyciąga nitkę retrakcyjną z kieszonki dziąsłowej. Na wycisk z masy twardej nakłada rzadką i wykonuje wycisk ponownie.

Podczas tej wizyty dentysta Poznań dobiera kolor nowej korony i zakłada tymczasową koronę. Druga wizyta u dentysty rozpoczyna się od przymierzenia struktury korony. Podczas trzeciej wizyty stomatolog założy uzupełnienie na cement protetyczny i dokona założenia korony zębowej.

Zanim dojdzie do założenia korony zębowej, niezbędna jest konsultacja stomatologiczna, celem oceny stanu rekonstruowanego zęba i całej jamy ustnej. Następnie podawane jest znieczulenie miejscowe dla komfortu pacjenta i dochodzi do szlifowania oraz oczyszczania obszaru zabiegowego. Należy pamiętać, że próchnica jest przeciwwskazaniem do zastosowania odbudowy protetycznej. Dlatego najpierw zęby muszą być wyleczone.

Stomatolog także pobiera wycisk zgryzu i dopasowuje odcień korony. Podczas pierwszej wizyty może zostać założone rozwiązanie tymczasowe. Natomiast na następnej mocowana jest już wybrana korona na stałe. Ten etap również przebiega z zastosowaniem znieczulenia, dzięki czemu nie trzeba obawiać się dyskomfortu.

Inaczej sytuacja wygląda, gdy korona jest mocowana na wszczepionym implancie. Jest to stosowane, by uzupełnić ubytku w uzębieniu lub gdy uszkodzony ząb jest zbyt zniszczony na to, aby utrzymać odbudowę protetyczną.

Wielu pacjentów zastanawia się, ile kosztuje korona zębowa. W dużej mierze cena jest zależna od wykorzystanego rodzaju materiału do stworzenia tej odbudowy protetycznej. Do najdroższych należą odbudowy pełnoporcelanowe. Charakteryzują się pięknym wyglądem i trwałością. Nieco tańszym rozwiązaniem jest zastosowanie korony na metalu lub cyrkonie. Te odbudowy nadal mają świetne właściwości i prezentują się naturalnie.

Korzyści zakładania koron zębowych w gabinecie dentystycznym Poznań

Korzystając z usług naszego gabinetu stomatologicznego można liczyć na duże doświadczenie w tym zakresie i profesjonalizm. U pacjenta wzrośnie samoocena, ponieważ nie będzie musiał się wstydzić braku uzębienia czy też innych defektów. Nasze korony na zęby odtwarzają funkcje i wygląd zębów, zapewniają łatwe utrzymywanie higieny jamy ustnej i są idealnie dopasowane do uzębienia pacjentów. Korony są tolerowane przez organizm pacjenta.

Kiedy trzeba założyć koronę na zęba?

Wśród wskazań do zastosowania koron zębowych wymienia się:

Wskazania do założenia korony zębowej mogą mieć zarówno charakter estetyczny, jak i medyczny.

Dlaczego warto założyć koronę porcelanową?

Wśród powodów, dla których warto założyć koronę porcelanową, wymienia się jej naturalny wygląd i brak ryzyka wystąpienia reakcji alergicznych. To rozwiązanie jest nie tylko niezwykle estetyczne, ale charakteryzuje się także wysoką trwałością. Dzięki zastosowaniu różnych rodzajów podbudowy, możliwe jest obniżenie ceny za koronę porcelanową, z jednoczesnym zachowaniem funkcjonalności, trwałości i atrakcyjnego wyglądu.

Korony na zęby Piśmiennictwo: 

Czytaj więcej:

Korony na zęby Poznań

Zapraszamy do naszego gabinetu stomatologicznego, w którym wykonujemy zabieg zakładania korony na zęba.

NZOZ M-DENT

ul. Przepiórcza 23c/1A
60-162 Poznań Grunwald
Osiedle Kopernika

tel.: +48 61 868 02 21
gsm: +48 604 40 11 16

info@emdent.pl
Znajdź nas na Facebooku

+48 604 40 11 16

+48 604 40 11 16

wyszukiwanie stomatolog Poznań