Rejestracja tel. pn – pt: 10:00 – 18:00

Sobota – niedziela: nieczynne

+48 604 401 116

info@emdent.pl

Przepiórcza 23c/1A

60-162 Poznań Grunwald

Porady

Co to jest chirurgia stomatologiczna

Co to jest chirurgia stomatologiczna? Czym się zajmuje chirurg stomatolog?

W ramach chirurgii stomatologicznej wykonuje się szereg zabiegów i operacji, związanych z urazami czy chorobami jamy ustnej. Z artykułu dowiemy się, czym konkretnie zajmuje się chirurga stomatologiczna i poznamy najczęściej wykonywane zabiegi.

Czym się zajmuje chirurgia stomatologiczna?

Jest to gałąź dentystyki, która łączy zabiegi dentystyczne z chirurgią. Chirurg stomatologiczny wykonuje pełne spektrum zabiegów operacyjnych w obrębie jamy ustnej – od wszczepiania implantów, poprzez mikro chirurgię tkanek miękkich aż po odtwarzanie tkanki kostnej.

Chirurgia stomatologiczna zajmuje się także usuwaniem zębów, leczeniem ropni, przetok ustno-twarzowych czy dokonuje resekcji wierzchołka korzeni. Chirurgia stomatologiczna to bardzo rozległa dziedzina, a jej zabiegi są wykonywane przez doświadczonych chirurgów stomatologów, którzy mają wiedzę i odpowiednie umiejętności.

Do kompetencji chirurga stomatologicznego wchodzi leczenie chorób i schorzeń jamy ustnej i m.in. nerwu trójdzielnego. Chirurg stomatologiczny zajmuje się leczeniem powikłań wynikających z chorób jamy ustnej i twarzy, które często mają bardzo poważne konsekwencje dla zdrowia pacjenta. Chirurgia stomatologiczna wymaga wiedzy i umiejętności z wielu specjalizacji – medycyny ogólnej, protetyki, stomatologii czy  endodoncji. 

Najczęściej wykonywane zabiegi chirurgii stomatologicznej

Zabiegiem najczęściej wykonywanym przez chirurgów stomatologicznych jest wyrywanie ósemek. Usuwa się je, ponieważ mogą powodować niewłaściwe ułożenie pozostałego uzębienia. Chirurg stomatologiczny zajmuje się wstawianiem implantów zębów oraz leczeniem nowotworu wargi. Leczenie nowotworu polega na usunięciem guza i odtworzeniu części twarzy. 

Innym zabiegiem wykonywanym przez specjalistę jest resekcja wierzchołka korzenia. Ideą zabiegu jest usunięcie fragmentu korzenia, gdzie znajduje się zakażona lub zmieniona zapalnie tkanka wraz z wierzchołkiem korzenia. Zwieńczeniem zabiegu jest wypełnienie danego miejsca za pośrednictwem nowej kości. 

Chirurg stomatologiczny wykonuje też wiele skomplikowanych operacji i zabiegów. Z pewnością możemy do nich zaliczyć podniesienie dna zatoki szczękowej. Wykonuje się ją w przypadku, gdy pacjent traci zęba wraz z utratą kości, co wyklucza założenie implantu. Zabieg polega na umieszczeniu substytutu kości, co umożliwia poprawne zamocowanie implantu.

Inne zabiegi wykonywane przez chirurga stomatologicznego to sterowana regeneracji kości i przeszczep kości. Wówczas chirurg uzupełnia brakującą kość za pośrednictwem specjalnego materiału, co przyczynia się do odbudowania zniszczonej kości. Ten zabieg wykonuje się w przypadku, gdy pacjent cierpi na choroby przyzębia, brak zębów, jest po wszczepieniu implantów czy po urazie.

Chirurg stomatolog Poznań

NZOZ M-DENT

ul. Przepiórcza 23c/1A
60-162 Poznań Grunwald
Osiedle Kopernika

tel.: +48 61 868 02 21
gsm: +48 604 40 11 16

info@emdent.pl
Znajdź nas na Facebooku

+48 604 40 11 16

+48 604 40 11 16

wyszukiwanie stomatolog Poznań