Rejestracja tel. pn – pt: 10:00 – 18:00

Sobota – niedziela: nieczynne

+48 604 401 116

info@emdent.pl

Przepiórcza 23c/1A

60-162 Poznań Grunwald

Porady

Czym zajmuje się protetyka stomatologiczna

Czym zajmuje się protetyka stomatologiczna

Protetyka stomatologiczna to dziedzina stomatologii, która zajmuje się profilaktyką i leczeniem układu zębowego, w tym uzupełnieniem ubytków zębowych. Protetyka dentystyczna to nie tylko poprawa wyglądu uzębienia, ale przede wszystkim polepszenie stanu zdrowia pacjentów, a także zapobieganie zmianom w jamie ustnej, które mogą być spowodowane przez braki w uzębieniu.

Czym zajmuje się protetyka stomatologiczna?

Stomatolog protetyk Poznań najczęściej zajmuje się zabiegami rekonstrukcji zębów i odtwarzaniem pierwotnych warunków zgryzowych jakie były przed utratą zębów naturalnych lub po ich uszkodzeniu. Do odtwarzania ubytków zębowych stosuje się uzupełnienia protetyczne, które mogą być stałe, których nie można usunąć z ust lub ruchome, które można wyjąć. Protetyk stosuje również protezy ruchome połączone ze stałymi za pomocą zasuw, zatrzasków czy koron teleskopowych.

Uzupełnienia protetyczne ruchome to protezy akrylowe, szkieletowe (proteza ruchoma śluzówkowo – ozębnowa) protezy nylonowe lub acetalowe. Do stałych zaś zalicza się korony i mosty (metalowe – lane, licowane porcelaną na podbudowie metalowej i pełnoceramiczne).

Protetyk może wykonać także licówki, czyli uzupełnienia w postaci cienkich płytek (ceramicznych, kompozytowych lub porcelanowych), które przykleja do powierzchni zębów, np. w celu odbudowy wyszczerbionego fragmentu.

Protetyka stomatologiczna – konsekwencje braków w uzębieniu

Wiele osób myśli, że częściowa utrata uzębienia to jedynie nieestetyczny wygląd naszego uśmiechu, ale to nieprawda. Braki w uzębieniu uniemożliwiają w wielu przypadkach właściwe przeżuwanie pokarmów, co wiąże się z nieprawidłowym ich rozdrabnianiem, a w konsekwencji utrudnionym trawieniem. Co więcej, nawet pojedyncze braki w uzębieniu powodują zmiany w jamie ustnej, co może być przyczyną wysunięcia zębów przeciwstawnych oraz przesunięcia i pochylania zębów sąsiednich.

W skrajnych przypadkach może dojść do zaniku kości, co wiąże się z problemami ze stawami skroniowo-żuchwowymi i może prowadzić do powstania kolejnych ubytków. Z pomocą przychodzi protetyka stomatologiczna, która pomoże pozbyć się problemu z brakiem uzębienia.

Co daje proteza?

Przede wszystkim dobranie i założenie odpowiedniej protezy stomatologicznej przez protetyka Poznań poprawia komfort życia, wygląd zębów, a nawet całej twarzy. Proteza zwiększa jakość przeżuwania pokarmów, przywraca naturalne rysy twarzy, a uzupełnienie braków zapobiega zmianom w łuku zębowym.

Jedną z metod uzupełniania braków w uzębieniu przez protetyka Poznań jest wszczepienie implantu. Dobrze wykonany implant zębowy zachowuje się i do złudzenia przypomina naturalny ząb pacjenta. Nie wymaga on wyjątkowej pielęgnacji, ale nie zawsze możliwe jest jego użycie. Przyczyny mogą być różne, ale najczęściej przy  rozległych ubytkach w uzębieniu pacjenci  skłaniają się raczej ku protezom.

Istotne jest, aby przed skorzystaniem z usług stomatologii protetycznej, wyleczyć lub usunąć wszystkie zęby, które tego wymagają. Dopiero wtedy można założyć protezy zewnętrzne, ruchome lub stałe.

Protetyka stomatologiczna Poznań – dla kogo?

Do utraty zębów stałych może dojść w wielu sytuacjach i może spotkać niemal każdą osobę, niezależnie od wieku. Braki w uzębieniu nie zawsze muszą być wynikiem starszego wieku czy zaniedbań. Czasem pojawiają się w wyniku doznanych urazów, wypadków czy przebytych chorób. Wówczas z pomocą przychodzi protetyka stomatologiczna Poznań, która umożliwia przywrócenie zębom dawnej funkcjonalności.

NZOZ M-DENT

ul. Przepiórcza 23c/1A
60-162 Poznań Grunwald
Osiedle Kopernika

tel.: +48 61 868 02 21
gsm: +48 604 40 11 16

info@emdent.pl
Znajdź nas na Facebooku

+48 604 40 11 16

+48 604 40 11 16

wyszukiwanie stomatolog Poznań