Rejestracja tel. pn – pt: 10:00 – 18:00

Sobota – niedziela: nieczynne

+48 604 401 116

info@emdent.pl

Przepiórcza 23c/1A

60-162 Poznań Grunwald

Porady

Skaling

Skaling – usuwanie kamienia nazębnego

Skaling to usuwanie kamienia nazębnego, które wykonywane jest w gabinecie stomatologicznym, a jego efektem jest rozjaśnienie i wybielenie powierzchni zębów. Przyjrzyjmy się bliżej temu zabiegowi.

Czym jest skaling?

Skaling zębów to inaczej zabieg usuwania kamienia nazębnego, który gromadzi się wokół szyjek zębowych nad i pod dziąsłami. Celem skalingu jest usunięcie bakterii, które towarzyszą osadzaniu się kamienia. Kamień nazębny może doprowadzić nawet do stopniowego zaniku kości otaczającej ząb i obniżenia dziąseł czy też do rozchwiania uzębienia lub próchnicy.

Jest to zatem bardzo poważne schorzenie, którego nie możemy bagatelizować. Zabieg skalingu zębów jest bezbolesny i bezpieczny. Zabieg usuwania kamienia powinno się przeprowadzać 1-2 razy w roku.

Przebieg zabiegu

Zabieg skalingu zębów przeprowadza się za pośrednictwem piaskarki przez lekarza dentystę lub higienistkę stomatologiczną. Skaling Poznań polega ona na usuwaniu kamienia nazębnego. Często stosuje się piaski smakowe. Urządzenie wykorzystuje wysokie ciśnienie, które wytwarza aerozol wodno-powietrzny z piaskiem dentystycznym.

Piasek jest rozprowadzany do trudno dostępnych zakamarków, usuwając kamień nazębny i osad. Zabieg jest bezpieczny i bezbolesny dla pacjenta. Podczas skalingu Poznań lekarz używa ssaka, który pozwala na odsysanie resztek piasku z jamy ustnej. Po skalingu zęby czyści się specjalną pastą, gumką lub szczotką i wówczas następuje polerowanie zębów. Po tym etapie na zęby nakłada się preparat z fluorem.

Skaling Efekty zabiegu

Po zabiegu skalingu i piaskowania powierzchnia zębów staje się jaśniejsza i wygładzona. Zęby stają się też znacznie bielsze. Prawidłowo przeprowadzone piaskowanie nie powoduje uszkodzenia szkliwa. Cena skalingu Poznań i piaskowania na rynku to koszt od 60 do 100 i należy je wykonywać  w prywatnych gabinetach, ponieważ NFZ nie refunduje tego zabiegu.

Dla kogo jest przeznaczone piaskowanie zębów?

Skaling i piaskowanie zębów jest szczególnie wskazane dla osób pijących duże ilości kawy lub herbaty, palące papierosy i tych z aparatami ortodontycznymi. Zabieg wskazany jest u pacjentów ze stłuczonymi zębami i w przypadku wybielania zębów. 

Dwa rodzaje skalingu

Wyróżniamy dwa rodzaje skalingu – naddziąsłowy i poddziąsłowy. Naddziąsłowy ma na celu oczyszczanie koron zębowych z kamienia nazębnego za pomocą fal ultradźwiękowych. Zabieg polega na przykładaniu końcówki skalera do miejsc z kamieniem nazębnym. Ultradźwięki powodują pęknięcia i oderwanie kamienia.

Skaling poddziąsłowy jest zabiegiem, który polega na usuwaniu kamienia z kieszonki dziąsłowej, czyli poniżej linii dziąsła czy korzenia zęba. Zabieg wykonuje się za pomocą skalerów ultradźwiękowych i kiretu (specjalistycznego sprzętu dentystycznego).

Piaskowanie zębów – przeciwwskazania

Przeciwwskazaniami do zabiegu skalingu i piaskowania jest stan zapalny jamy ustnej i dziąseł czy też rany błony śluzowej, wrzody żołądka lub wątroby, zaburzenia czynności płuc (np. astma).

Zalecenie po zabiegu

Po zabiegu należy unikać papierosów, picia kawy i herbaty, wina i czerwonych warzyw, ponieważ zęby będą podatne na przebarwienia. Należy stosować regularną higienę jamy ustnej.

Skaling Poznań

NZOZ M-DENT

ul. Przepiórcza 23c/1A
60-162 Poznań Grunwald
Osiedle Kopernika

tel.: +48 61 868 02 21
gsm: +48 604 40 11 16

info@emdent.pl
Znajdź nas na Facebooku

+48 604 40 11 16

+48 604 40 11 16

wyszukiwanie stomatolog Poznań