Rejestracja tel. pn – pt: 10:00 – 18:00

Sobota – niedziela: nieczynne

+48 604 401 116

info@emdent.pl

Przepiórcza 23c/1A

60-162 Poznań Grunwald

Porady

Jak się pozbyć lęku przed stomatologiem

Jak się pozbyć lęku przed stomatologiem?

Trudno sobie w dzisiejszych czasach wyobrazić funkcjonowanie bez pięknego, promiennego uśmiechu. Prawidłowe, piękne i białe uzębienie wiąże się nie tylko z oczywistymi walorami estetycznymi, ale jest także bardzo ważne dla zdrowia. Jednakże, aby móc poszczycić się pięknym, zdrowym uśmiechem, konieczne jest odpowiednie dbanie o zęby.

Poza oczywistymi jego elementami takimi jak regularne szczotkowanie zębów, używanie nici dentystycznej itp., nieodzowne są regularne kontrole stomatologiczne mające na celu bieżącą ocenę stanu uzębienia, a także bieżące wypełnianie ubytków oraz leczenie wszelkich stanów tego wymagających, połączone z odpowiednią profilaktyką.

Jak się pozbyć lęku przed stomatologiem

Należy pamiętać, iż patologie w zakresie uzębienia i dziąseł zdiagnozowane i leczone na wczesnym etapie, dużo łatwiej, szybciej i skuteczniej poddają się terapii. Jednakże wizyta u stomatologa bardzo często kojarzy nam się z bólem i innymi nieprzyjemnymi doznaniami, dlatego też często się zdarza, iż odwiedzamy go niechętnie.

Niektórzy wręcz odczuwają strach przed wizytą w gabinecie stomatologicznym. Jest to zjawisko bardzo częste i szacuje się, iż około 90% obywateli naszego kraju odczuwa lęk przed stomatologiem. U niektórych przyjmuje on wręcz formę fobii, nosząc nazwę dentafobii.

Może ona występować zarówno u dzieci, jak i u dorosłych i charakteryzuje się tym, iż osoby cierpiące na tę przypadłość zgłaszają się do stomatologa jedynie w sytuacji absolutnej konieczności z ominięciem wizyt kontrolnych.

Dentafobia może mieć różny stopień nasilenia i zakres. Niejednokrotnie nie ogranicza się ona do lęku przed samą wizytą w gabinecie stomatologicznym, ale obejmuje także lęk przed jakimikolwiek zabiegami wykonywanymi w obrębie jamy ustnej, samym kontaktem ze stomatologiem, dźwiękiem wydawanym przez aparaturę, a w skrajnych przypadkach nawet przed samym faktem umawiania się na wizytę.

Jakie są przyczyny lęku przed stomatologiem?

Przyczyny lęku przed stomatologiem najczęściej mają podłoże psychologiczne i są związane z wcześniejszymi doświadczeniami o charakterze negatywnym związanymi z wizytą w gabinecie stomatologicznym. Te traumy niejednokrotnie sięgają nawet do okresu dzieciństwa.

Podstawowe mechanizmy dentafobii sprowadzają się do dwóch podstawowych. Pierwszy związany jest z doświadczeniami generującymi paniczny lęk przed odczuwaniem bólu, drugi zaś z poczuciem braku kontroli podczas przeprowadzania zabiegu i koniecznością całkowitego oddania się w ręce i zaufania obcej osobie.

Jak się może objawiać lęk przed stomatologiem?

Pytanie zawarte w tytule niniejszego akapitu może pozornie wydawać się absurdalne, banalne i oczywiste co do odpowiedzi. Jednakże okazuje się, iż nie do końca, ponieważ poza samym uczuciem strachu, dentafobia może być związana z całym spektrum objawów somatycznych.

Do najczęściej występujących należą bóle brzucha, niestrawność, biegunki, a także częste problemy ze snem. W przypadkach bardziej nasilonych może dojść do wystąpienia symptomów charakterystycznych dla każdej innej fobii.

Wśród nich wyróżnia się takie symptomy jak zaburzenia trawienia, drżenie rąk, nadmierna potliwość, a nawet zaburzenia rytmu serca. Zwłaszcza te ostatnie mogą być szczególnie niebezpieczne, gdyż w skrajnych przypadkach mogą prowadzić do konieczności hospitalizacji celem umiarowienia.

Jak sobie poradzić z lękiem przed stomatologiem?

Tak naprawdę, by poradzić sobie z lękiem przed stomatologiem konieczne jest wielopłaszczyznowe działanie o charakterze psychologicznym. Kluczowe jest wybranie dobrego a za razem miłego dentysty, z którym uda zbudować się poprawną relację tak, by odczuwać do niego pełne zaufanie.

Jak się pozbyć lęku przed stomatologiem?

Bardzo istotne jest, by stomatolog w pełni przygotował pacjenta do postępowania stomatologicznego ze szczegółowym, ale jednocześnie jasnym
i przejrzystym omówieniem i wytłumaczeniem planu leczenia, spodziewanego efektu, ale też potencjalnych możliwych niedogodności.

Niebywale istotne jest, by powiedzieć stomatologowi o wszystkich swoich wątpliwościach i negatywnych odczuciach tak, by już na starcie mogły być one wyjaśnione i rozwiane. Podczas samego zabiegu można spróbować się odstresować słuchając relaksującej muzyki, lub też korzystając z gadżetów typu piłeczki relaksujące.

Jak się pozbyć lęku przed stomatologiem

W przypadkach, gdy dentafobia jest mocno nasilona, wartościowe może okazać się skorzystanie z fachowej pomocy psychologa, tak samo z resztą jak w przypadku innego rodzaju fobii. Kolejnym aspektem radzenia sobie z lękiem przed stomatologiem może być wybieranie nowoczesnych, dobrze wyposażonych gabinetów, by mieć gwarancję leczenia jak najmniej inwazyjnego z zastosowaniem optymalnego znieczulenia.

Pozwala to bowiem nawet całkowicie uchronić się przed bólem i innymi przykrymi dolegliwościami związanymi z leczeniem stomatologicznym.

Czym może skutkować lęk przed stomatologiem?

Nieleczony lęk przed stomatologiem może być opłakany w skutkach, gdyż wiąże się on z rezygnacją z regularnych kontroli stomatologicznych. Poza oczywistym obniżeniem walorów estetycznych zaniedbanego uzębienia, taka sytuacja może wiązać się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia chorób zębów i przyzębia takich jak próchnica, czy różnego rodzaju infekcje wraz ze wszystkimi powikłaniami.

Poza tym może wiązać się z występowaniem nieświeżego oddechu, a także osadzaniem się kamienia nazębnego.

Jak się pozbyć lęku przed stomatologiem?

NZOZ M-DENT

ul. Przepiórcza 23c/1A
60-162 Poznań Grunwald
Osiedle Kopernika

tel.: +48 61 868 02 21
gsm: +48 604 40 11 16

info@emdent.pl
Znajdź nas na Facebooku

+48 604 40 11 16

+48 604 40 11 16

wyszukiwanie stomatolog Poznań