Rejestracja tel. pn – pt: 10:00 – 18:00

Sobota – niedziela: nieczynne

+48 604 401 116

info@emdent.pl

Przepiórcza 23c/1A

60-162 Poznań Grunwald

Porady

Proteza zębowa górna 

Proteza zębowa górna

Protetyka stomatologiczna – Poznań

Brak uzębienia to nie tylko defekt estetyczny. Wpływa on także na komfort życia oraz stan kości i mięśni szczęki. Według badania przeprowadzonego przez Warszawski Uniwersytet Medyczny przynajmniej połowa Polaków doświadcza braków zębowych. Dowiedzmy się, co może zaoferować protetyka stomatologiczna w Poznaniu.

Proteza zębowa górna – jakie rozwiązania są dostępne?

Ubytek zębów można uzupełnić na wiele sposobów. W zależności od tego, czy pacjent cierpi na całkowite bezzębie, czy miejscowy brak, ciekawym rozwiązaniem mogą być korony umieszczane na sąsiadujących zębach lub implantach. Wciąż ogromną popularnością cieszą się także protezy zębowe. Pozwalają one na uzupełnienie zarówno częściowego, jak i całkowitego bezzębia u pacjenta. Ponadto istnieje wiele rodzajów takich rozwiązań protetyki stomatologicznej, przez co można uzyskać atrakcyjny i naturalny efekt.

Rodzaje protez zębowych – protetyka stomatologiczna Poznań

Wciąż jest żywy stereotyp, że protezy zębów Poznań noszą jedynie osoby w podeszłym wieku. Nic bardziej mylnego. Z brakiem częściowego uzębienia mogą się borykać nawet dwudziestolatki. Warto jak najszybciej zadbać o wybór odpowiedniej protezy zębowej, tak by nie doszło do przemieszczenia się zębów czy zaniku mięśni. Takie rozwiązanie wpłynie także na komfort życia, poczucie atrakcyjności i pewności siebie, jak i również na samą wymowę. Dowiedzmy się, jakie istnieją rodzaje protez zębowych:

Protezy overdenture to coraz popularniejsze rozwiązanie w protetyce stomatologicznej. Osadzane są na implantach, przez co pacjent zyskuje komfort oraz stabilne uzębienie. Protezy overdenture zwykle są zalecane osobom cierpiącym na całkowite bezzębie.

Protezy szkieletowe mogą być stosowane u pacjentów z częściowym bezzębiem. Wykonuje się je z metalu i akrylu. Charakteryzują się one wysoką wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne. Odpowiednio dopasowana proteza szkieletowa jest niezwykle wygodna w użytkowaniu. Minusem wyboru tego rozwiązania jest estetyka – gdyż są widoczne klamry mocujące. 

Do najczęściej wykorzystywanych protez należą te akrylowe. Charakteryzują się niską ceną, atrakcyjnym wyglądem i trwałością. Mogą być stosowane bezpośrednio po usunięciu zębów – jako protetyka natychmiastowa lub czasowa. Niektórzy pacjenci jednak się skarżą na to, że proces adaptacji jamy ustnej do protezy akrylowej trwa długo i pojawia się wtedy dyskomfort. 

Wybór odpowiedniej protezy zębowej w dużej mierze zależy od indywidualnych uwarunkowań pacjenta. Stomatolog w Poznaniu doradzi, jakie rozwiązanie najlepiej się sprawdzi. 

Proteza zębowa górna – jak wygląda?

Warto mieć na uwadze, że proteza zębowa górna nieco różni się konstrukcją od tej dolnej. Przede wszystkim ma pełną budowę, zakrywająca podniebienie. Ma to na celu zapewnienie lepszej stabilizacji podczas codziennych czynności, takich jak mówienie, czy spożywanie pokarmów.  Istnieje możliwość stworzenia protezy zębowej górnej z mniejszą płytą zakrywającą podniebienie. To rozwiązanie jest zwykle stosowane u osób ze wszczepionymi implantami. Wielu pacjentów zastanawia się, ile kosztują protezy zębowe górne. W zależności od wybranego modelu cena może się wahać od 600 zł do nawet 3000 zł.  

Proteza zębowa górna – Zabieg zakładania protezy

Jednym z częstych pytań, jakie słyszy dentysta protetyk w Poznaniu, jest to, jak wygląda proces zakładania protezy. Najpierw należy usunąć lub wyleczyć zęby pozostałe w jamie ustnej. Dopiero potem możliwe jest dopasowanie metod leczenia protetycznego. Następny krok to pobranie precyzyjnego wycisku, tak aby proteza zębowa była idealnie dopasowana do anatomii pacjenta. Podczas kolejnych wizyt ustalana jest wysokość zwarcia, a także następują przymiarki modeli zębów. Po zrealizowaniu tych etapów możliwy jest odbiór gotowej protezy zębowej.

Protezy zębów Poznań

NZOZ M-DENT

ul. Przepiórcza 23c/1A
60-162 Poznań Grunwald
Osiedle Kopernika

tel.: +48 61 868 02 21
gsm: +48 604 40 11 16

info@emdent.pl
Znajdź nas na Facebooku

+48 604 40 11 16

+48 604 40 11 16

wyszukiwanie stomatolog Poznań