Rejestracja tel. pn – pt: 10:00 – 18:00

Sobota – niedziela: nieczynne

+48 604 401 116

info@emdent.pl

Przepiórcza 23c/1A

60-162 Poznań Grunwald

Porady

Prawidłowe szczotkowanie zębów

Prawidłowe szczotkowanie zębów to podstawa właściwej higieny ust.

Jeśli chodzi o szczotkowanie zębów, to dobieramy metodę indywidualnie, ponieważ metoda szczotkowania powinna być idealnie dostosowana do wieku i stanu uzębienia pacjenta.

Higiena jamy ustnej

Prawidłowe szczotkowanie zębów Poznań

Prawidłowe szczotkowanie powinno się odbywać 3-3 razy dziennie ( po każdym posiłku)i trwać 2 minuty – 120 sekund!

Należy ustawić szczotkę pod kątem 45⁰ do linii dziąseł ( na wysokości szyjek zębów) i wykonywać  ruchy wymiatania w kierunku brzegów  zębów. Powierzchnie żujące zębów bocznych należy czyścić krótkimi ruchami do przodu i do tyłu .

Najpierw należy czyścić zewnętrzne powierzchnie zębów  górnych potem dolnych . Następnie wewnętrzne powierzchnie zębów górnych a potem dolnych  oraz powierzchnie żujące .

Na końcu należy pamiętać o oczyszczeniu górnej powierzchni języka ( raz dziennie wieczorem).

Aby dokładnie przeprowadzić higienę należy również chociaż raz dziennie ( wieczorem ) przeczyścić powierzchnie między zębowe nicią dentystyczną lub szczoteczką między zębową oraz przepłukać jamę ustną odpowiednim płynem.

Jakiej szczoteczki używać

Najczęściej zaleca się stosowanie szczotek o miękkim lub średniotwardym włosiu .Ważne jest aby szczotka miała niewielką główkę i cienką , długą , giętką szyjkę .Ułatwia to dotarcie do trudnych miejsc  w jamie ustnej .

Coraz powszechniejsze staje  się stosowanie szczotek elektrycznych oraz sonicznych .  Należy jednak pamiętać o odpowiednim czasie kontaktu główki tej szczotki z zębami ( również 120 sekund!).

Jak często należy wymieniać szczoteczkę

Szczoteczkę zmieniamy przede wszystkim , kiedy widzimy na niej oznaki zużycia , jednak nie rzadziej niż co 3 miesiące . Trzeba również pamiętać , że warto zmienić szczotkę po chorobie infekcyjnej . Nową szczotkę można przed  pierwszym zastosowaniem polać  krótko wrzątkiem .

Jakiej pasty należy używać

Ilość pasty na szczotce , to wielkość ziarna grochu . Dostępnych jest wiele rodzajów past na rynku , które są dedykowane wielu stanom chorobowym , jak:

Są także pasty odświeżające , wybielające , nie zawierające fluoru .

Jeżeli nie mamy pewności , jaka z nich będzie dla nas odpowiednia możemy zapytać swojego dentystę lub higienistkę .

Jak często myć zęby

Zęby należy szczotkować po każdym posiłku (przynajmniej 3 razy w ciągu dnia).

Pomoże to zachować zdrowe dziąsła i zapobiegnie powstawaniu próchnicy.

Bardzo ważny jest czas szczotkowania. Zachęcamy pacjentów do szczotkowania zębów z nastawionym czasomierzem.

Przez 3 minuty szczotkujemy zęby szczoteczką ręczną.

Jeśli mamy szczoteczkę elektryczną lub soniczną to szczotkujemy 2 minuty.

Prawidłowe szczotkowanie zębów – o czym pamiętać?

Należy unikać twardych szczoteczek. Prowadzą one do uszkodzenia szkliwa, zaniku dziąseł i odsłaniania się szyjek zębowych. Szczoteczki elektryczne soniczne poleca się pacjentom, których zęby i dziąsła są wyleczone.

Pacjenci, którzy są w trakcie leczenia lub skarżą się na krwawienia z dziąseł wymagają indywidualnego podejścia.

Prawidłowe szczotkowanie zębów – technika

Właściwe szczotkowanie zębów usuwa płytkę bakteryjną i resztki pokarmu z zewnętrznych, wewnętrznych oraz żujących powierzchni zębów.

Zęby górne i dolne czyścimy osobno.

Szczoteczkę ustawiamy pod kątem 45 stopni do powierzchni zębów. Przesuwamy szczoteczkę do przodu i do tyłu niewielkimi ruchami poziomymi lub szczotkujemy zęby ruchem obrotowym od dziąsła do zęba.

Powierzchnie żujące zębów szczęki i żuchwy czyścimy ruchami szczoteczki do przodu i do tyłu. Należy pamiętać, aby nie dociskać zbyt mocno szczoteczki do powierzchni zębów. Szczotkujemy wszystkie zęby zwracając szczególną uwagę na zęby boczne (trzonowe). Taki zabieg należy wykonywać, co najmniej 3 x dziennie, po każdym posiłku.

Jaka pasta jest najlepsza?

Najlepsza pasta do zębów to ta, która idealnie odpowiada naszym potrzebom zdrowotnym. Inną rodzaj pasty polecamy dzieciom zdrowym, inny rodzaj dla dzieci z próchnicą jeszcze inny będzie odpowiedni dla osoby dorosłej.

Na rynku dostępnych jest wiele past o doskonałym działaniu zdrowotnym, polecanych przy próchnicy lub paradontozie, ale kluczem do sukcesu jest indywidualna analiza problemów z pomocą lekarza dentysty i higienistki stomatologicznej.

Jeśli nie możemy szczotkować zębów po posiłkach warto korzystać z płynów do płukania jamy ustnej.

NZOZ M-DENT

ul. Przepiórcza 23c/1A
60-162 Poznań Grunwald
Osiedle Kopernika

tel.: +48 61 868 02 21
gsm: +48 604 40 11 16

info@emdent.pl
Znajdź nas na Facebooku

+48 604 40 11 16

+48 604 40 11 16

wyszukiwanie stomatolog Poznań