Rejestracja tel. pn – pt: 10:00 – 18:00

Sobota – niedziela: nieczynne

+48 604 401 116

info@emdent.pl

Przepiórcza 23c/1A

60-162 Poznań Grunwald

Porady

Odbudowywanie zęba

Odbudowywanie zęba

W artykule poznamy najczęściej stosowane metody odbudowywania zęba, które wykonujemy w naszym gabinecie dentystycznym.

Kiedy niezbędne jest odbudowywanie zęba?

Odbudowywanie zęba jest powszechnym zabiegiem przeprowadzanym każdego dnia w naszym gabinecie dentystycznym Poznań. Istnieją różne wskazania do przeprowadzenia tej procedury stomatologicznej. Nasz stomatolog na konsultacji dopasuje najbardziej skuteczną metodę do stopnia uszkodzenia zęba czy budżetu pacjenta.

Kiedy konieczna jest odbudowa zęba? Pierwszym wskazaniem do zabiegu jest uszkodzenie mechaniczne zęba – może dojść do niego w wyniku złamania lub ukruszenia. Odbudowa zęba u dentysty Poznań jest konieczna również po leczeniu kanałowym, w celu usztywnienia korony zęba czy w razie konieczności poprawy estetyki uśmiechu.

Metody odbudowywania zęba u stomatologa Poznań

Pierwszą z metod jest odbudowa zęba kompozytem. Stomatolog stosuje ją w przypadku niewielkich ubytków czy uszkodzeń. Kompozyt stworzony jest z żywicy i używa się go podczas leczenia przy braku próchnicy. Podczas procedury stomatolog Poznań opracowuje pozostałości zęba i wytrawia szkliwo zębów, a następnie wypełnia ubytki żywicą kompozytową. Procedura jest wykonywana podczas jednej wizyty. Kolejną metodą jest odbudowa zęba na sztyfcie, czyli wkładzie koronowo-korzeniowym.

Stosuje się ją w przypadku utraty korony zęba lub potrzeby wzmocnienia korzenia. Metodę  odbudowy zęba na sztyfcie stosuje się wówczas, gdy korzeń jest dobrze osadzony w zębodole. Inną metodą jest włókno szklane, które jest trwałym materiałem dedykowanym do odbudowywania zębów przednich. Przeprowadza się je w celu ich zabezpieczenia przed złamaniem. Warto wspomnieć, że dentysta Poznań używa włókna szklanego do rekonstrukcji zęba po leczeniu kanałowym.

Kolejną metodą jest odbudowa zęba po leczeniu kanałowym. Leczenie endodontyczne wymaga innego kompozytu niż w przypadku pozostałych zabiegów dentystycznych. Stomatolog po leczeniu kanałowym odbudowuje zęba materiałem światłoutwardzalnym, co pozwala na odtworzenie kształtu zęba. Stomatolog często wykorzystuje w tym przypadku włókno szklane. Kiedy zniszczenie zęba jest obszerne, zachodzi konieczność wstawienia korony protetycznej lub mostu przez dentystę.

Korona protetyczna

Stomatolog stosuje też wypełnienie w postaci korony protetycznej. Koronę protetyczną stosuje się wtedy, kiedy ząb jest na tyle zniszczony, że nie można dokonać odbudowy zęba innymi metodami. Jest to rozwiązanie dedykowane pacjentom z bardzo zniszczonymi zębami. Koronę często zakłada się po leczeniu endodontycznym, gdy pacjent ma zniszczony ząb przez próchnicę lub opracowywane kanały przez dentystę. Korona porcelanowa ma funkcję ochronną i wygląda jak czapeczka, którą stomatolog Poznań nakłada na ząb.

Korona nie tylko chroni i wzmacnia ząb, ale i przywraca naturalny wygląd zęba. Wyróżniamy parę rodzajów koron protetycznych. Najbardziej powszechne są porcelanowe, które wykonywane są na podbudowie metalowej. Innym rodzajem korony porcelanowej jest na podbudowie metalowej, gdzie trzonem korony jest metal odlany specjalnie dla danego zęba.

Zabieg rozpoczyna się od założenia wkładu koronowo-korzeniowego, a następnie dentysta zakłada podbudowę (sztyft ze stopu chromowo-kobaltowego/tlenku cyrkonu). Na ten sztyft dopiero zakłada się koronę protetyczną. Jakie są funkcje korony? Przede wszystkim zabezpieczenie zęba i ochrona przed próchnicą.

Odbudowywanie zęba Poznań

NZOZ M-DENT

ul. Przepiórcza 23c/1A
60-162 Poznań Grunwald
Osiedle Kopernika

tel.: +48 61 868 02 21
gsm: +48 604 40 11 16

info@emdent.pl
Znajdź nas na Facebooku

+48 604 40 11 16

+48 604 40 11 16

wyszukiwanie stomatolog Poznań