Rejestracja tel. pn – pt: 10:00 – 18:00

Sobota – niedziela: nieczynne

+48 604 401 116

info@emdent.pl

Przepiórcza 23c/1A

60-162 Poznań Grunwald

Porady

Co daje usuwanie kamienia nazębnego

Co daje usuwanie kamienia nazębnego?

Czym jest, skąd się bierze i jak powstaje kamień nazębny?

Często słyszy się o kamieniu nazębnym. To dość powszechnie używane określenie, ale co ono tak naprawdę oznacza? Kamień nazębny jest niczym innym, jak zwapniałą płytką nazębną, czyli po prostu osadem.

Płytka nazębna osadza się na zębach w bardzo krótkim czasie po umyciu zębów. Często jest ona związana z ciemnymi przebarwieniami, zwłaszcza jeśli spożywamy pokarmy i napoje predysponujące do jej osadzania, takie jak na przykład kawa, herbata, czy też czerwone wino. Sama płytka nazębna może być skutecznie usunięta podczas szczotkowania zębów.

Jednakże w ciągu maksymalnie kilku godzin od jej powstania, na skutek soli mineralnych zawartych w ślinie, dochodzi do mineralizacji płytki nazębnej, na skutek czego tworzy się kamień nazębny, który jest nie możliwy do usunięcia za pomocą szczoteczki i pasty do zębów.

Niestety, kamień nazębny to nie tylko defekt estetyczny. Wywiera on bardzo niekorzystny wpływ na stan zdrowia zębów. Są w nim zawarte bakterie, które powodują zakwaszenie środowiska jamy ustnej. Powoduje to pobudzanie procesu demineralizacji szkliwa, czego rezultatem jest powstawania próchnicy zębów. Ponadto jest przyczyną powstawaniu wielu chorób przyzębia. Co więcej, tylko w jego obecności może dojść do wystąpienia parodontozy.

Co daje usuwanie kamienia nazębnego?

W myśl zasady mówiącej, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć, kluczowe dla profilaktyki powstawania kamienia nazębnego jest skrupulatne dbanie o higienę jamy ustnej. Zalecane jest szczotkowanie zębów po każdym posiłku oraz przed pójściem spać, a także stosowania nici dentystycznej oraz płynu do płukania ust. Bardzo wartościową metodą pomocniczą jest stosowanie fluoryzacji zębów.

Nie można również pominąć nieocenionego znaczenia regularnych kontroli stomatologicznych, optymalnie wykonywanych co sześć miesięcy. W przypadku, kiedy mimo wszystko dojdzie do powstania kamienia nazębnego, konieczne jest jego usunięcie w gabinecie stomatologicznym.

Zabieg usuwania kamienia nazębnego nosi nazwę skalingu i jest bardzo powszechnie stosowany przez stomatologów. Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje skalingu – skaling naddziąsłowy i skaling poddziąsłowy. W obu przypadkach stosuje się różne techniki usuwania kamienia nazębnego.

Skaling naddziąsłowy to zabieg usunięcia kamienia nazębnego znajdującego się powyżej linii dziąseł. Dotyczy więc kamienia, który jest widoczny i znajduje się w obrębie korony zęba. Jest to procedura prostsza do wykonania ze względu na lokalizację warunkującą stosunkowo łatwy i wygodny dostęp do pola poddawanego zabiegowi. Ten rodzaj skalingu jest wykonywany bardzo często, praktycznie u wszystkich pacjentów.

Skaling poddziąsłowy jest dużo bardziej skomplikowany z uwagi na dużo trudniejszy dostęp. Dotyczy on bowiem kamienia nazębnego osadzonego poniżej linii dziąseł, głównie w obrębie kieszonek dziąsłowych, ale także nawet w obrębie korzeni zębowych. Jednakże również w przypadku tego podtypu skalingu ingerencja w tkanki zęba jest minimalna, także zabieg charakteryzuje się wysokim poziomem bezpieczeństwa.

Techniki wykorzystywane w skalingu

Istnieje kilka różnych metod, które mogą być wykorzystywane w celu usunięcia kamienia nazębnego. Pierwszą możliwą do zastosowania jest metoda tradycyjna, która wbrew nazwie, obecnie wybierana jest jedynie w wyjątkowych przypadkach. Technika ta opiera się na usuwaniu kamienia nazębnego przy pomocy różnego rodzaju ręcznych narzędzi, takich jak dłutka, pilniczki, motyczki, sierpy i tym podobne.

Podstawową wadą skalingu tradycyjnego jest jego niewielka dokładność połączona z koniecznością dużego nakładu czasu i pracy. Z tego powodu metoda ta w każdym calu przegrywa z innymi dostępnymi, nowocześniejszymi technikami.

Dużo częściej stosowaną metodą usuwania kamienia nazębnego jest skaling mechaniczny. Jest to technika wykorzystująca specjalne wiertła typu frez. Obracając się z dużą prędkością powodują one odłamywanie się fragmentów kamienia nazębnego od korony zęba, które mogą być następnie usunięte poprzez wypłukanie czy odessanie.

Inną metodą usuwania kamienia nazębnego jest wykorzystanie fali akustycznej. W zależności od jej długości i częstotliwości, skuteczna jest zarówno fala dźwiękowa jak i ultradźwięki. Skalery dźwiękowe wyposażone są w specjalne powietrzne turbiny generujące falę dźwiękową. Skalery ultradźwiękowe natomiast mogą działać na dwa sposoby. Fale ultradźwiękowe mogą być generowane poprzez wykorzystanie pola magnetycznego lub też dzięki zastosowaniu tak zwanego efektu piezoelektrycznego.

Skaling laserowy w obecnych czasach cieszy się co raz większą popularnością. Opiera się on na wykorzystaniu lasera jagowo-erbowego, który w sposób pulsacyjny emituje wiązkę lasera z bardzo dużą częstotliwością. Jest to bardzo precyzyjna metoda charakteryzująca się bardzo wysoką skutecznością oraz bezbolesnością.

Jeszcze inną metodą jest skaling chemiczny polegający na naniesieniu na zęby roztworu 30% perhydrolu i pozostawienia go na czas rozpuszczenia się kamienia nazębnego. Następnie jest on wypłukiwany strumieniem wody pod dużym ciśnieniem.

Bardzo często po usunięciu kamienia nazębnego wykonuje się piaskowanie zębów, mające na celu poprawienie i wzmocnienie efektu skalingu. W dalszej kolejności wykonuje się czyszczenie i polerowanie odsłoniętych części zębów, a na końcu dokonuje się ich zabezpieczenia specjalnym lakierem zawierającym fluor.

U kogo przeciwwskazane?

Przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu usuwania kamienia nazębnego na szczęście są dość wąskie i dotyczą przede wszystkim wykorzystania skalerów ultradźwiękowych. Obejmują one kobiety w ciąży, pacjentów z wszczepionym rozrusznikiem serca, a także osoby z pourazowym odklejaniem się siatkówki oka. U tych pacjentów w celu usunięcia kamienia nazębnego stosuje się technikę tradycyjną.

Co daje usuwanie kamienia nazębnego Poznań

W następnym etapie warto rozważyć wybielanie zębów.

NZOZ M-DENT

ul. Przepiórcza 23c/1A
60-162 Poznań Grunwald
Osiedle Kopernika

tel.: +48 61 868 02 21
gsm: +48 604 40 11 16

info@emdent.pl
Znajdź nas na Facebooku

+48 604 40 11 16

+48 604 40 11 16

wyszukiwanie stomatolog Poznań