Rejestracja tel. pn – pt: 10:00 – 18:00

Sobota – niedziela: nieczynne

+48 604 401 116

info@emdent.pl

Przepiórcza 23c/1A

60-162 Poznań Grunwald

Porady

Ile trwa leczenie kanałowe?

Ile trwa leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe może trwać od 1 do 2 godzin i zwykle można je wykonać podczas jednej wizyty. Procedura dentystyczna może wydłużyć się, gdy pacjent ma do wypełnienia większą liczbę kanałów – wówczas potrzebnych jest parę wizyt do przeprowadzenia pełnego leczenia endodontycznego.

Leczenie kanałowe – charakterystyka

Leczenie kanałowe polega na redukcji miazgi zębowej, która jest zainfekowana i zastąpienie jej gutaperką. Stomatolog Poznań podczas leczenia endodontycznego oczyszcza kanały i je poszerza, by na końcu móc je wypełnić. Ostatnim etapem leczenia kanałowego jest rekonstrukcja zęba. Podczas zabiegu wykonuje się dwukrotnie badanie RTG zęba – za pierwszym razem oceniając ilość i anatomię kanałów i drugi raz na końcu procedury w celu oceny wypełnienia kanałów. 

Kiedy niezbędne jest leczenie kanałowe? Najczęściej ząb wymaga leczenia endodontycznego w wyniku zaniedbań pacjenta, kiedy ząb dotknięty jest próchnicą od dłuższego czasu cjenta, bez podjęcia odpowiedniego leczenia stomatologicznego. Wówczas dochodzi do zainfekowania miazgi zębowej w komorze i kanałach korzeniowych. Czasem jednak próchnica nie daje objawów bólowych, rozwijając się pod powierzchniową warstwą szkliwa lub pod wypełnieniem, co prowadzi do zaostrzenia się stanu zapalnego.  

Inne wskazania do leczenia kanałowego to rozwinięcie się zgorzeli, złamanie zęba i odsłonięcie kanałów korzeniowych czy zwichnięcie zęba. Ząb kwalifikujący się do leczenia kanałowego daje intensywny ból, który często występuje też podczas jedzenia czy gryzienia. Ból często nasila się wieczorem lub w pozycji leżącej. 

Leczenie kanałowe ile wizyt?

Najczęściej 3 do 5 wizyt, w zależności od stanu zęba.

Etapy leczenia kanałowego

Leczenie kanałowe składa się z paru etapów. Po zakwalifikowaniu pacjenta do leczenia endodontycznego, stomatolog Poznań wykonuje znieczulenie, co zapewnia komfort pacjenta. Wykonuje się też RTG zęba, co pozwala ocenić ilość i anatomię kanałów – czy są proste czy kręte i ile mają rozgałęzień etc.

Następnie stomatolog dokonuje oczyszczania zębiny z próchnicy, usuwając zainfekowaną zębinę z kanałów korzeniowych. Kolejnym krokiem jest dokładna dezynfekcja oczyszczonych kanałów korzeniowych.

Następnie dentysta wypełnia kanały korzeniowe gutaperką, co redukuje możliwość nadkażenia kanałów drobnoustrojami z jamy ustnej, przekładając się na skuteczność zabiegu. Potem przeprowadza się ponownie badanie RTG zęba, co pozwala na obiektywną ocenę stanu wypełnienia kanałów. Jeśli wszystko jest w porządku i nie ma konieczności ponownego wypełnienia kanałów, wykonuje się rekonstrukcję zęba.

Ile trwa leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe obecnie wykonuje się podczas jednej wizyty. Długość wizyty zależy od ilości kanałów do wypełnienia i ilości chorych zębów do wyleczenia. Przy jednym zębie, wizyta trwa 1-2 godziny. Pacjent leży w pozycji leżącej, co daje najlepszą pozycję do pracy dentysty Poznań. Precyzyjne oczyszczenie jednego kanału zajmuje ok. godziny.

W przypadku, gdy u pacjenta jest konieczność wypełnienia większej liczby kanałów, zwykle potrzebne jest parę wizyt do przeprowadzenia pełnego leczenia endodontycznego. Wówczas stomatolog zakłada opatrunek tymczasowy, a na ostatniej wizycie dokonuje dopiero ostatecznej rekonstrukcji leczonego zęba.

Po uzupełnieniu uzębienia warto pomyśleć o zabiegu wybielanie zębów

NZOZ M-DENT

ul. Przepiórcza 23c/1A
60-162 Poznań Grunwald
Osiedle Kopernika

tel.: +48 61 868 02 21
gsm: +48 604 40 11 16

info@emdent.pl
Znajdź nas na Facebooku

+48 604 40 11 16

+48 604 40 11 16

wyszukiwanie stomatolog Poznań