Porady
Co to jest protetyka stomatologiczna?
Z artykułu dowiemy się czym jest protetyka stomatologiczna, jakie są rodzaje uzupełnień protetycznych i dlaczego warto skorzystać z usług protetyka.
Jest to dziedzina stomatologii, której przedmiotem jest diagnostyka i leczenie wad zgryzu, bezzębia czy też odbudowa utraconego uzębienia. Protetyka stomatologiczna działa na styku wielu nauk, wykorzystując elementy chirurgii szczękowej, laryngologii, radiologii, onkologii czy dermatologii.
Protetyka to nauka zajmująca się zarówno profilaktyką, jak i leczeniem zębów. Zwykle po protetykę stomatologiczną sięga się, gdy na zabiegi dentystyczne jest już za późno.
Najczęściej protetyka stomatologiczna przychodzi z pomocą, gdy u pacjenta pojawiają się braki w uzębieniu. Wówczas prowadzi to do obniżenia estetyki twarzy, ale i ma konsekwencje medyczne takie jak: trudności w przeżuwaniu pokarmu. Braki w uzębieniu często mogą przyczyniać się do wysunięcia innych zębów czy też zaniku kości.
Wyróżniamy uzupełnienia ruchome i stałe. Do uzupełnień ruchomych zaliczamy protezę szkieletową, akrylową czy overdenture. Proteza szkieletowa wyróżnia się metalową budową i tym, że opiera się głównie na zębach.
Proteza akrylowa wykonana jest z akrylu i opiera się na błonie śluzowej. Z kolei proteza overdenture cechuje się tym, że opiera się na implantach lub korzeniach.
Uzupełnienia stałe to: wkład koronowo-korzeniowy, wkład koronowy, korony, mosty i licówki. Wkład koronowo-korzeniowy zakłada się wtedy, gdy zęby są zniszczone i wymagają korony. Wkład koronowy ma za zadanie odbudować ubytki w obrębie korony zęba i wykonuje się go z porcelany czy też materiałów kompozytowych.
Korony to nakładki imitujące zęby, które wykonuje się z porcelany, stopów metali czy materiałów kompozytowych. Mosty to połączenie przynajmniej trzech koron protetycznych.
Ostatnim rodzajem protez stałych są licówki, czyli cienkie uzupełnienia protetyczne, które nakleja się na wargową powierzchnię zęba. Wykonuje się je z dwukrzemianu litu i porcelany.
Jeśli nosisz protezę, powinieneś regularnie odwiedzać protetyka podczas wizyt kontrolnych. Rekomenduje się wizytę przynajmniej raz na pół roku. Do protetyka stomatologicznego powinni się udać pacjenci z częściową utratą uzębienia, co pozwoli na stworzenie korony, mostu czy licówki, które poprawią wygląd i samopoczucie pacjenta oraz uchronią go przed dalszymi konsekwencjami zdrowotnymi.
Dzięki protezie lub innemu rozwiązaniu pacjent będzie łatwo przeżuwać pokarm, nie mając kłopotów z trawieniem.
Spis treści
NZOZ M-DENT
ul. Przepiórcza 23c/1A
60-162 Poznań Grunwald
Osiedle Kopernika
tel.: +48 61 868 02 21
gsm: +48 604 40 11 16
info@emdent.pl
Znajdź nas na Facebooku
+48 604 40 11 16