Rejestracja tel. pn – pt: 10:00 – 18:00

Sobota – niedziela: nieczynne

+48 604 401 116

info@emdent.pl

Przepiórcza 23c/1A

60-162 Poznań Grunwald

Porady

Leczenie kanałowe

Leczenie kanałowe

Zdrowe zęby są niezwykle istotne w codziennym życiu. Pomijając kwestie wizerunkowe i estetyczne, które są oczywiste, bo chyba każdy marzy o zdrowym uśmiechu, są one ważnym narządem. Stanowią część aparatu żucia, którego prawidłowe funkcjonowanie jest niezbędne do właściwego przebiegu procesu odżywiania się.

Zdrowie zębów jest często bagatelizowane, a jego istota niedoceniania. Tymczasem jego zaniedbanie może skutkować nie tylko nieprzyjemnym bólem, ale również bardzo groźnymi powikłaniami, takimi jak na przykład bakteryjne zapalenie wsierdzia czy nawet sepsa.

Często zaczynamy myśleć o zdrowiu naszych zębów dopiero wtedy, kiedy zaczynają nam one dotkliwie doskwierać i idziemy do stomatologa z przekonaniem, że trzeba będzie usunąć zęba. Na szczęście w dzisiejszych czasach istnieją możliwości leczenia zębów, dzięki którym możliwe jest uniknięcie konieczności ekstrakcji.

Czym jest i na czym polega leczenie kanałowe?

Niejednokrotnie siedząc w fotelu stomatologicznym słyszymy enigmatyczne stwierdzenie “Konieczne jest przeprowadzenie leczenia kanałowego“. Często wtedy zastanawiamy się co autor miał na myśli używając tego sformułowania.

Leczenie kanałowe jest domeną endodoncji, czyli dziedziny stomatologii zajmującej się rozpoznawaniem i leczeniem schorzeń miazgi zębowej, a także schorzeń tkanek sąsiadujących z wierzchołkami zęba, zwanych tkankami okołowierzchołkowymi.

Leczenie kanałowe, czyli inaczej endodontyczne, to metoda terapeutyczna, której istotą jest usunięcie zmienionej chorobowo miazgi zębowej, a następnie wypełnienie ubytku specjalnymi wypełniaczami.

Narzędzia do zabiegu

Podstawowymi narzędziami wykorzystywanymi do przeprowadzania leczenia kanałowego są specjalne urządzenia piłująco-penetrujące o bardzo małej średnicy, której rozmiar waha się zazwyczaj od 0,06 do 0,4 milimetra. Ponadto, bardzo pomocne w kontrolowaniu leczenia są mikroskopy operacyjne, które dają dobry wgląd do wnętrza komory zęba i kanałów zębowych, a także endometry, dzięki którym możliwy jest pomiar głębokości kanałów zębowych. Całość leczenia odbywa się przy nieodzownym współudziale wykorzystania aparatów rentgenowskich, które umożliwiają planowanie i ocenę efektów leczenia.

Istnieje kilka rodzajów leczenia endodontycznego i za każdym razem jest ono dobierane indywidualnie przez lekarza w zależności od wielu czynników. Jednakże upraszczając, jego zasadę i przebieg można sprowadzić do wspólnego mianownika i podzielić na kilka etapów.

Pierwszym etapem, który rozpoczyna leczenie kanałowe jest otwarcie komory zęba i usunięcie z niej miazgi niezależnie czy jest żywa czy martwa. Przy usuwaniu żywej miazgi zębowej stosuje się znieczulenie miejscowe. W kolejnym etapie dokonuje się opracowania kanałów zębowych przy użyciu specjalnych narzędzi kanałowych. Częścią opracowywania kanałów jest ich obfite płukanie z wykorzystaniem między innymi podchlorynu sodu.

Celem tego etapu dochodzi do całkowitego usunięcia miazgi zębowej z kanałów zębowych, a także dokładne wypłukanie toksyn bakteryjnych zalegających w kanalikach zębinowych. W rezultacie dochodzi do poszerzenia kanałów zębowych, co przygotowuje je do późniejszego wypełnienia. Następnym etapem jest dokładne osuszenie kanałów zębowych.

W dalszej kolejności dokonuje się wypełnienia kanałów zębowych z wykorzystaniem materiałów biokompatybilnych. Celem ich wypełnienia na całej długości jest zapobieganie przenikania bakterii z jamy zęba do tkanek okołowierzchołkowych. Najpopularniejszym i w zasadzie najlepszym materiałem stosowanym do wypełniania kanałów zębowych jest gutaperka, którą stosuje się od blisko 100 lat. Gutaperka jest substancją pochodzenia naturalnego, podobną do kauczuku, pozyskiwaną w bardzo podobny sposób.

Różnica polega na tym, że jest ona mniej elastyczna od kauczuku i wykazuje większą odporność na czynniki chemiczne, ale także i klimatyczne. W końcowym etapie wykonuje się wypełnienie komory zębowej materiałami kosmetycznymi, wśród których wyróżnia się materiały kompozytowe, kompomerowe oraz ormocerowe.

Prawidłowo przeprowadzone, skuteczne leczenie endodontyczne skutkuje pozostaniem zęba w jamie ustnej jeszcze przez długi czas i nie daje efektów ubocznych. Rezultaty są widoczne |w rentgenogramie tej okolicy już po upływie 6 miesięcy i obejmują widoczne wycofywanie się zmian pod zębem. Aby móc liczyć na korzystny wynik leczenia kanałowego jest zachowanie sterylności zabiegu.

W tym celu stosuje się specjalny koferdam, który izoluje zęba od środowiska jamy ustnej. Ponadto dokonuje się obfitego płukania jamy ustnej przy użyciu różnego rodzaju płynów dezynfekujących.

Jednakże nawet pomimo prawidłowego przeprowadzenia procesu leczenia, nigdy nie ma 100% pewności, że odniesie ono satysfakcjonującą skuteczność. Należy pamiętać, iż zawsze jest to leczenie opcjonalne, natomiast niejednokrotnie jest w stanie uratować ząb przed koniecznością ekstrakcji.

Oczywiście jak każdy zabieg inwazyjny, leczenie endodontyczne niesie ze sobą potencjalne ryzyko powikłań. Możemy wśród nich wyodrębnić te, które występują w trakcie leczenia, oraz te, które pojawiają się dopiero po jego zakończeniu. Do przykładowych powikłań obserwowanych w trakcie leczenia należą perforacje, ukruszenie korony zęba, złamanie narzędzia w kanale, obrzęk, ból, ropień czy przepchnięcie płynu do płukania lub wypełniacza poza wierzchołek zęba.

Wśród powikłań występujących po zakończeniu leczenia wyróżnia się przede wszystkim dolegliwości bólowe, zapalenie tkanek okołowierzchołkowych, a także brak gojenia się zmian okołowierzchołkowych.

Dla kogo jest przeznaczone leczenie kanałowe?

Wskazania do stosowania leczenia kanałowego są dość szerokie i obejmują głębokie ubytki próchnicowe, schorzenia miazgi zębowej (na przykład zgorzel czy martwica), stany zapalne tkanek okołowierzchołkowych, a także urazy mechaniczne zęba związane z jego zwichnięciem czy złamaniem. Po leczeniu kanałowym następuje odbudowa zęba czyli popularnie zwana plomba.

Ponadto jest czasem zalecane jako przygotowanie do leczenia protetycznego. Oczywiście spełnia również swoje zadanie jako metoda naprawcza po wcześniejszym leczeniu protetycznym.

Ile kosztuje leczenie kanałowe? Cena zależy od liczby kanałów, stanu zęba, liczby koniecznych wizyt.

Leczenie kanałowe Poznań

NZOZ M-DENT

ul. Przepiórcza 23c/1A
60-162 Poznań Grunwald
Osiedle Kopernika

tel.: +48 61 868 02 21
gsm: +48 604 40 11 16

info@emdent.pl
Znajdź nas na Facebooku

+48 604 40 11 16

+48 604 40 11 16

wyszukiwanie stomatolog Poznań