Rejestracja tel. pn – pt: 10:00 – 18:00

Sobota – niedziela: nieczynne

+48 604 401 116

info@emdent.pl

Przepiórcza 23c/1A

60-162 Poznań Grunwald

Mosty na włóknach szklanych

Mosty na włóknach szklanych - most adhezyjny - skuteczny sposób trwałego zaopatrzenia ubytków zębów.
Gabinet stosuje nowoczesną metodę uzupełniania ubytków w uzębieniu, która jest alternatywą do stosowania implantów. Metoda ta oparta jest na włóknach szklanych, które charakteryzują się bardzo wysoką wytrzymałością.

Mosty na włóknach szklanych (most adhezyjny) – zalety

Dzięki wykorzystaniu tej metody można szybko i w przystępnej cenie uzupełnić braki w uzębieniu. Na moście z włókien szklanych można osadzać dowolne materiały imitujące własne zęby, co daje bardzo estetyczne i prawie niewidoczne efekty. Dodatkowo metoda ta jest całkowicie bezbolesna, nie wymaga wcześniejszego przygotowania oraz pozwala zaoszczędzić czas.

Efekt ostateczny podczas jednej wizyty w gabinecie.

Most adhezyjny oparty na włóknach szklanych

Czym są mosty stomatologiczne

Mosty stomatologiczne służą do wypełniania luk powstałych podczas utraty jednego lub kilku zębów. Jest to bardzo istotne, ponieważ umożliwia zachowanie prawidłowego zgryzu i przywrócenie prawidłowej mechaniki narządu żucia. Warunkiem umożliwiającym zastosowanie u pacjenta mostu stomatologicznego jest obecność prawidłowych zębów bądź implantów ograniczających lukę. Pełnią one funkcję filarów dla mostu i służą do jego zakotwiczenia.

W zależności od rozległości luki, most stomatologiczny wyposażony jest w jeden do kilku zębów zastępczych. Materiały stosowane do wykonywania mostów są różnorodne. Najpopularniejsze są mosty porcelanowe i ceramiczne. Podobnie jak w przypadku koron zębowych, w mostach wykonanych z tych materiałów możliwe jest dobranie odcienia do koloru naturalnych zębów pacjenta.

Przed wykonaniem mostu należy odpowiednio przygotować zęby mające spełniać rolę filarów. Dokonuje się tego poprzez redukowanie ich rozmiaru. Następnie pobierany jest wycisk używany do przygotowania specjalnej formy dopasowanej do pacjenta. Po dobraniu odpowiedniego odcienia, przygotowywany jest most składających się z dwóch koron nakładanych na filary, oraz zęba lub zębów zastępczych.

Trwałość mostu stomatologicznego jest duża i może on służyć człowiekowi nawet przez całe życie. Oczywiście aby sobie to umożliwić należy spełnić kilka warunków. Przede wszystkim konieczne jest staranne dbanie o higienę jamy ustnej, przejawiające się szczotkowaniem zębów co najmniej 2 razy dziennie przy użyciu pasty zawierającej fluor. Należy również stosować nici dentystyczne oraz płyny do płukania ust. Kolejnym bardzo ważnym warunkiem jest dbanie o regularność kontroli stomatologicznych.

Włókno szklane – co to takiego?

Włókno szklane jest materiałem syntetycznym, które jest otrzymywane zazwyczaj ze szkła wodnego, a niejednokrotnie również z topionego szkła. Istnieje wiele rodzajów włókna szklanego – grube, cienkie, super cienkie, jako mata, fiberglass, a także włókna światłowodowe. Ich zastosowanie w codziennym życiu jest bardzo szerokie i obejmuje wiele dziedzin życia. Jedną z nich jest protetyka stomatologiczna.

Most adhezyjny na włóknach szklanych – na czym polega fenomen i jak wygląda zabieg?

Most adhezyjny na włóknach szklanych jest rodzajem mostu stomatologicznego, należącym do grupy stałych uzupełnień protetycznych. Wykorzystuje się je do uzupełniania pojedynczych ubytków w uzębieniu zarówno w przedniej, jak i w bocznej części wyrostków zębodołowych.

Kluczowym dla zastosowania tego typu uzupełnienia jest przymocowanie do zdrowych zębów sąsiadujących z ubytkiem specjalnej tasiemki wykonanej ze stomatologicznego włókna szklanego wykazujące wysokiego stopnia właściwości adhezyjne. Następnie, na fundamencie tej tasiemki przygotowywany i mocowany jest sztuczny ząb będący uzupełnieniem ubytku.

Niewątpliwą przewagą mostu adhezyjnego na włóknie szklanym nad klasycznym mostem stomatologicznym jest fakt, że nie wymaga on wcześniejszego przygotowania zdrowych zębów mających stanowić filary mostu poprzez ich zeszlifowanie. Dzięki temu po pierwsze zabieg jest dużo mniej dotkliwy i nieprzyjemny, a po drugie jego przeprowadzenie jest dużo krótsze. Do jego wykonania wystarczająca jest jedna wizyta trwająca około 1,5 godziny.

Pacjent wychodzi z gabinetu już z efektem końcowym. Dodatkowym atutem tego rodzaju wypełnienia jest fakt, iż może być ono wykonane praktycznie od razu po usunięciu zęba i nie ma potrzeby odczekiwania aż dziąsła się zagoją. Jest to szczególnie istotne w przypadku urazów, w wyniku których dochodzi do utraty przednich zębów.

Mosty na włóknach szklanych – zabieg

Zabieg jest całkowicie bezbolesny i charakteryzuje się wysokim bezpieczeństwem. Przed jego przeprowadzeniem zawsze konieczna jest dokładna konsultacja stomatologiczna obejmująca przeprowadzenie szczegółowego wywiadu oraz wnikliwe badanie stomatologiczne celem ustalenia, czy nie istnieją przeciwwskazania do założenia mostu adhezyjnego na włóknie szklanym. Ponadto bardzo ważne jest wspólne ustalenie strategii postępowania i oczekiwanego rezultatu końcowego przez lekarza i pacjenta.

Mosty adhezyjne na włóknie szklanym wykazują wysokiego stopnia walory estetyczne i dużo większą wygodę dla pacjenta w porównaniu z klasycznymi mostami. Niewątpliwym atutem jest także koszt, który jest relatywnie niewysoki, a na pewno dużo niższy od tradycyjnych mostów ceramicznych, a tym bardziej od implantów stomatologicznych.

Jak dbać o most adhezyjny?

Aby zapewnić sobie długotrwałą wytrzymałość mostu adhezyjnego i jego prawidłowe funkcjonowanie przez długi czas należy zadbać o jego odpowiednią pielęgnację. Kluczowe jest tutaj prawidłowe i rzetelne dbanie o higienę jamy ustnej. Przede wszystkim należy regularnie szczotkować zęby co najmniej dwa razy na dobę. Ponadto należy używać nici dentystycznych oraz płynu do płukania ust.

Tak więc prawidłowe pielęgnowanie mostu adhezyjnego w dużej mierze przypomina pielęgnację naturalnego uzębienia. Jednakże zalecane jest stosowanie dodatkowo specjalnych nici dentystycznych dedykowanych do mostów adhezyjnych, oraz szczoteczek między zębowych. Bardzo istotne jest również regularne uczęszczanie na kontrolę stomatologiczną. Pierwsza wizyta powinna odbyć się już po kilku dniach od założenia mostu adhezyjnego, a następne powinny odbywać się regularnie z częstością raz na pół roku.

Most adhezyjny – Czy dla wszystkich?

W jakiejkolwiek dziedzinie medycyny nie ma uniwersalnych rozwiązań, które są możliwe do zastosowania u wszystkich. Również wykorzystanie mostów adhezyjnych na włóknie szklanym są przeciwwskazane u niektórych pacjentów. Do pierwszej grupy przeciwwskazań należą dużego stopnia wady zgryzu, w tym bardzo krótkie zęby. Drugą grupę stanowią sytuacje, gdzie zęby są narażone na duże obciążenia i wysoki stopień ścierania.

Dzieje się tak na przykład w przypadku nadmiernego zaciskania i zgrzytania zębami, bruksizmu, a także częstego spożywania bardzo twardych pokarmów. Istnieje również grupa, w której stosowanie mostów adhezyjnych jest względnie przeciwwskazane i możliwe do zastosowania jedynie jako czasowe rozwiązanie. Są to pacjenci, u których występują mnogie braki w uzębieniu. W tej grupie mosty adhezyjne są elementem przejściowym, stosowanym jako środek zastępczy w czasie oczekiwania na założenie innych uzupełnień protetycznych, takich jak mosty ceramiczne, czy też implanty stomatologiczne.

Zapytaj swojego dentystę

W przypadku braku pojedynczego zęba, szczególnie w przednim odcinku łuku zębowego bardzo dobrą i szybką metodą jest wykonanie mostu na włóknie szklanym ” wklejonym” w sąsiednie zęby.

Jest to rozwiązanie jednowizytowe, ekonomiczne, jednak nie należy go traktować jako uzupełnienie długotrwałe.

Mosty na włóknach szklanych to skuteczne rozwiązanie

+48 604 40 11 16

+48 604 40 11 16

wyszukiwanie stomatolog Poznań