Rejestracja tel. pn – pt: 10:00 – 18:00

Sobota – niedziela: nieczynne

+48 604 401 116

info@emdent.pl

Przepiórcza 23c/1A

60-162 Poznań Grunwald

Plomba kompozytowa

Plomba kompozytowa - materiał trwały i estetyczny

Plomba kompozytowa

Dentyści często sięgają po wypełnienie kompozytowe, ponieważ jest ono skuteczne i dopasowuje się do kolorytu zębów. Dowiedzmy się jak przebiega leczenie z udziałem plomby kompozytowej i jakie są jej korzyści dla pacjenta.

Plomba kompozytowa – Wypełnienie kompozytowe – charakterystyka

Plomba kompozytowa to rodzaj wypełnienia, który cechuje się najwyższą estetyką. Ten rodzaj wypełnienia inaczej nazywany jest „białą plombą”, które można dopasować do każdego kolorytu szkliwa. Plomby kompozytowe są światłoutwardzalne, czyli stwarzają możliwość modelowania i dopasowania do kształtu zęba.

Dentysta podczas zakładania plomby używa lampy polimeryzacyjnej, utwardzając wypełnienie. W efekcie plomba kompozytowa jest twarda i bardzo wytrzymała. 

Kompozyt złożony jest z cząsteczek szkła, które rozprowadzone są po spoiwie żywicznym. Ten rodzaj plomb wymaga sterylnego pola roboczego, ponieważ są one podatne na różnego rodzaju zanieczyszczenia. Z pomocą przychodzi koferdam, nakładany przez stomatologa na leczone zęby.   

Poznajmy korzyści wypełnienia kompozytowego

Największym atutem każdej plomby kompozytowej jest możliwość ich łatwego modelowania przez dentystę. W konsekwencji usuwa się mniejszą część zęba, co pozwala na oszczędność materiału. Pacjenci i dentyści doceniają wypełnienia kompozytowe głównie za sprawą możliwości dopasowania ich do kolorytu zęba, co zapewnia naturalność.

Plomba kompozytowa cena jest atrakcyjna i zależy w dużej od mierze od wielkości wypełnienia tudzież techniki wypełnienia stosowanej przez stomatologa. 

Jakie są wady plomby kompozytowej? Z pewnością zaliczamy do nich ograniczoną trwałość, która wynosi 3-10 lat. Brak odporności na zabarwienie to kolejny argumenty przeciwko temu wypełnieniu. Minusem wypełnienia kompozytowego jest możliwość pęknięcia wypełnienia przy dużych ubytkach i wywoływanie dyskomfortu wśród dzieci podczas stosowania tego wypełnienia. 

Przebieg leczenia z wypełnieniem kompozytowym

Zabieg stomatologiczny wypełnienie kompozytowe jedynki składa się z paru etapów i przeważnie wykonuje się go w celu usuwania próchnicy i wypełniania ubytku. Najpierw stomatolog znieczula pacjenta, by mógł się on poczuć komfortowo i by zabieg był bezbolesny. Następnie dentysta oczyszcza ząb z próchnicy za pośrednictwem wierteł dentystycznych.

Później usuwa on tkankę zęba, która jest pokryta próchnicą. Pacjentowi podczas wykonywania wypełnienia kompozytowego jedynki zakłada się podkład, który izoluje miazgę zęba od plomby. Następnie dentysta nakłada żel na zęba, płucze go, smaruje specjalnym płynem – czyli bondem. Następnie stomatolog naświetla bond lampą polimeryzacyjną, która go utwardza.

Ostatnim etapem wypełnienia kompozytowego jedynki jest nałożenie wypełnienia kompozytowego w paru warstwach i ponowne naświetlanie lampą polimeryzacyjną. Następnie dentysta dopasowuje plombę do zgryzu pacjenta.

Plomba kompozytowa Poznań

+48 604 40 11 16

+48 604 40 11 16

wyszukiwanie stomatolog Poznań