Rejestracja tel. pn – pt: 10:00 – 18:00

Sobota – niedziela: nieczynne

+48 604 401 116

info@emdent.pl

Przepiórcza 23c/1A

60-162 Poznań Grunwald

Porady

Kamera wewnątrzustna

Kamera wewnątrzustna

Chyba nie trzeba nikomu tłumaczyć jak istotne jest zdrowe, prawidłowe i kompletne uzębienie. Zęby stanowią nieodłączną część codziennego życia. Są jednym z najważniejszych elementów, które budują narząd żucia odpowiadający za prawidłowe rozdrobnienie pokarmów przed ich dalszą drogą wzdłuż przewodu pokarmowego.

Nie sposób również pominąć istoty walorów estetycznych promiennego uśmiechu. Nie ma co ukrywać, że ułatwia on w życiu wiele spraw zarówno w materii zawodowej jak i osobistej, z uwagi na to, że istotnie wpływa na przebieg kontaktów interpersonalnych. Zupełnie inaczej jesteśmy odbieramy i kojarzeni, kiedy możemy się poszczycić zdrowym, promiennym uśmiechem.

Jednakże, o czym mało kto pamięta, zaniechanie dbania o zdrowie uzębienia może mieć również bardzo groźne następstwa. Przykładowo, stany zapalne w obrębie zębów oraz przyzębia, mogą w efekcie skutkować powikłaniami pod postacią nawet groźnych dla życia infekcyjnych zapaleń wsierdzia, a także posocznicy.

Oczywiście kluczowe dla posiadania zdrowego, pięknego uśmiechu jest prawidłowe dbanie o higienę jamy ustnej. Absolutnie podstawowe jest regularne mycie zębów co najmniej 2 razy na dobę, najlepiej wykorzystując do tego celu pastę zawierającą fluor. Ponadto istotne jest stosowanie płynu do płukania ust, a także nici dentystycznych.

Jednakże prawidłowe dbanie o zdrowie swoich zębów nie może się odbywać bez regularnych kontroli stomatologicznych. Są one niezbędne do prawidłowego monitorowania stanu uzębienia i wychwytywania wszelkich nieprawidłowości i ubytków uzębienia w jak najwcześniejszym stadium. Dzięki temu możliwe jest uniknięcie skomplikowanego, niejednokrotnie kosztownego i nieprzyjemnego leczenia, a nierzadko nawet konieczności usunięcia zęba.

Kamera wewnątrzustna w diagnostyce

Kompleksowa ocena stanu uzębienia oraz dziąseł stanowi podstawowy element każdej wizyty w gabinecie stomatologicznym i są niezbędnym elementem podstawowego badania stomatologicznego. Ocena ta jest konieczna, aby móc prawidłowo dbać o należyty stan uzębienia będący warunkiem pięknego uśmiechu.

Bez prawidłowej oceny stanu uzębienia niemożliwe jest postawienie prawidłowej diagnozy, a co za tym idzie podjęcie prawidłowych decyzji terapeutycznych. Standardowym i najpowszechniej znanym instrumentem umożliwiającym dokonanie oceny stanu uzębienia są lusterka stomatologiczne, jednakże ich możliwości w zakresie precyzji badania są ograniczone.

Znacznie dokładniejszym instrumentem jest kamera wewnątrzustna wyposażona w specjalny monitor. Umożliwia ona znaczne zwiększenie precyzji w zakresie wykonywanych zabiegów diagnostyczno-leczniczych. Wykorzystanie kamery wewnątrzustnej jest wyznacznikiem stomatologii XXI wieku.

Dlaczego warto stosować kamerę wewnątrzustną?

Zastosowanie kamery wewnątrzustnej w codziennej praktyce stomatologicznej wiąże się z wieloma zaletami. Umożliwia ona bardzo precyzyjną ocenę stomatologiczną w zakresie zarówno zębów jak i dziąseł pacjenta. Precyzja ta jest dużo większa niż w przypadku zastosowania najzwyklejszego lusterka stomatologicznego.

Kamera wewnątrzustna posiada tym większą przewagę nad lusterkami stomatologicznymi, iż umożliwia ona oglądanie obrazu w znacznym powiększeniu. Dzięki temu możliwe jest wykrywanie nawet najmniejszych zmian w zakresie zębów i dziąseł.

Ponadto, zastosowanie kamery zapewnia znacznie łatwiejszą i bardziej zrozumiałą komunikację z pacjentem w trakcie badania, niż podczas zastosowania lusterek stomatologicznych. Po otrzymaniu obrazu z badania na monitorze, dentysta może wspólnie z pacjentem dokładnie go przeanalizować, a następnie wspólnie ustalić dalszą strategię postępowania terapeutycznego.

Jak wygląda badanie z wykorzystaniem kamery wewnątrzustnej?

Badanie z wykorzystaniem kamery wewnątrzustnej jest proste i bezinwazyjne. Polega ono na wprowadzeniu do jamy ustnej pacjenta niewielkiej rurki zakończoną kamerką. Jest ona połączona ze specjalnym monitorem, na którego ekranie widoczny jest obraz pokazujący struktury jamy ustnej takie jak zęby oraz dziąsła w znacznym powiększeniu. Ułatwia to postawienie właściwej diagnozy i prowadzenie dalszego leczenia.

Kamera wewnątrzustna – Kiedy najlepiej zastosować ?

Kamera wewnątrzustna jest urządzeniem, którego zastosowanie przynosi korzyści zarówno lekarzowi stomatologowi, jak i pacjentowi. Stanowi ono narzędzie znacznie ułatwiające i usprawniające pracę w gabinecie stomatologicznym. Korzyści dla pacjenta płyną przede wszystkim z ułatwienia postawienia prawidłowej diagnozy i wdrożenia adekwatnego postępowania terapeutycznego.

Nowoczesna kamera wewnątrzustna umożliwia dotarcie do najgłębszych i najbardziej trudno dostępnych zakamarków jamy ustnej, których ocena przy zastosowaniu zwykłego lusterka stomatologicznego jest znacznie utrudniona, a niejednokrotnie nawet niemożliwa. Dzięki temu możliwe staje się wykrycie najmniejszych ubytków i zmian chorobowych w tych lokalizacjach.

Możliwe jest również ich cyfrowa dokumentacja i archiwizacja. Kamera wewnątrzustna może być również zastosowana w trakcie zabiegu pozwalając na dokładne uwidocznienie pola operacyjnego w czasie rzeczywistym, a także zapisu przebiegu procedury, wykonanie zdjęć i ich odtworzenie w późniejszym czasie. Można pacjentowi pokazać jak wygląda nowa plomba.

Zastosowanie kamery wewnątrzustnej pozwala na najdokładniejszą ocenę w zakresie stanu uzębienia pacjenta, co pozwala mu być na bieżąco z faktycznym stanem swoich zębów i dziąseł i podejmować adekwatne kroki w celu jego optymalizacji.

NZOZ M-DENT

ul. Przepiórcza 23c/1A
60-162 Poznań Grunwald
Osiedle Kopernika

tel.: +48 61 868 02 21
gsm: +48 604 40 11 16

info@emdent.pl
Znajdź nas na Facebooku

+48 604 40 11 16

+48 604 40 11 16

wyszukiwanie stomatolog Poznań