Rejestracja tel. pn – pt: 10:00 – 18:00

Sobota – niedziela: nieczynne

+48 604 401 116

info@emdent.pl

Przepiórcza 23c/1A

60-162 Poznań Grunwald

Porady

Plombowanie zębów

Plombowanie zębów

Plombowanie zębów to jeden z częstszych zabiegów wykonywanych w gabinetach stomatologicznych. Z artykułu dowiemy się, jak wygląda przebieg zabiegu, z jakich materiałów wykonuje się plomby i jakie są zalecenia pozabiegowe.

Na czym polega plombowanie zębów?

Plombowanie zębów to popularny zabieg stomatologiczny, polegający na leczeniu ubytków twardych tkanek zęba. Przyczyną zakładania plomby jest ukruszenie, próchnica czy też nieprawidłowa higiena jamy ustnej lub zła dieta. Ubytki zębów to dziury w zębie lub inne zmiany w strukturze zęba.

Zabieg zakładania plomb polega na wierceniu powierzchni zęba wiertłem, oczyszczeniu miejsca i założeniu plomby przez stomatologa. Plomba chroni odsłonięte tkanki zęba i poprawia wygląd uszkodzonego zęba. 

Przebieg zabiegu plombowania zęba

Lekarz stomatolog w pierwszej kolejności przygotowuje obszar zabiegowy. Dentysta umieszcza w jamie ustnej pacjenta waciki i gaziki oraz zakłada ślinociąg. Następnie usuwa się zmienione tkanki zęba poprzez borowanie chorego zęba. Kolejnym etapem plombowania zębów jest odbudowa zęba, która polega na założeniu plomby.

Lekarz stomatolog używa wybranego materiału stomatologicznego – najczęściej jest to materiał światłoutwardzalny. Użycie takiego materiału jest estetyczne. Po założeniu plomby stosuje się lampę polimeryzacyjną, co powoduje twardnienie kompozytu. Ostatnim etapem zabiegu plombowania zębów jest polerowanie odbudowanej powierzchni zęba i dostosowanie go do zgryzu pacjenta. 

Plomby dentystyczne – materiały

Plomby zębowe mogą być wykonane z różnego rodzaju materiałów. Obecnie używa się żywic kompozytowych. Są to plomby światłoutwardzalne lub plomby amalgamatowe w kolorze zębów. Innym rodzajem są cementy jonomerowe, które cechują się tym, że bardzo łatwo wiążą się z zębem.

Innym kompozytem używanym do plomb jest złoto. Wypełnienia kompozytowe dzielimy na: wypełnienia światłoutwardzalne (plomba światłoutwardzalna), chemoutwardzalne i termoutwardzalne. 

Zalecenie po zabiegu

Jeżeli zabieg był wykonywany w znieczuleniu, należy wstrzymać się z jedzeniem i piciem do momentu ustąpienia znieczulenia. Po zabiegu istnieje ryzyko wystąpienia nadwrażliwości pozabiegowej od 2 do 4 tygodni. Czasem stosuje się pastę na nadwrażliwość. 

Po zabiegu założenia plomby można odczuwać efekt mrowienia w jamie ustnej. Czasem pojawia się ból zęba, na który zaleca się stosowanie środków przeciwbólowych. W przypadku założeniu plomb z różnych materiałów, można doświadczyć szoku galwanicznego.

Powodem tego jest wykonanie ich z dwóch kontrastujących ze sobą metali. W celu zapobiegnięcia szokowi dentysta powinien używać tego samego materiału podczas robienia plomb w obu zębach. 

Plombowanie zębów Poznań

NZOZ M-DENT

ul. Przepiórcza 23c/1A
60-162 Poznań Grunwald
Osiedle Kopernika

tel.: +48 61 868 02 21
gsm: +48 604 40 11 16

info@emdent.pl
Znajdź nas na Facebooku

+48 604 40 11 16

+48 604 40 11 16