Implanty zębów

Implanty zębów pozwalają szybko i w niewidoczny sposób uzupełnić braki w uzębieniu.

Implanty zębowe to odbudowa braków w uzębieniu w oparciu o sztuczny korzeń – czyli wkręt z metalu szlachetnego do kości, w miejsce usuniętego zęba.Implant wprowadzony do kości stanowi doskonałą podporę do zaprotezowania zęba (pojedyncza koroną lub kilku zębów). Efekt estetyczny jest bardzo dobry, często nie widać różnicy pomiędzy uzębieniem własnym pacjenta a protezą opartą na implancie zębowym.

implanty zębów

Implanty zębów, czyli jak zadbać o piękne zęby

Brzydkie, uszkodzone, nieestetyczne zęby potrafią zaważyć na naszych relacjach z innymi. Wstydzimy się uśmiechać, ponieważ boimy się krytycznych, osądzających spojrzeń ze strony otaczających nas osób. To nie rozwiązanie. Inwestycja w piękny uśmiech to inwestycja w siebie. Nie czekaj dłużej, tylko dowiedz się jak działają implanty zębowe i czy możesz je zastosować?

Aby zrekompensować straty tkanek zębowych, warto zainwestować w implanty. To elementy, które zastępują korzeń brakującego zęba tworząc bardzo estetyczny efekt końcowy. Większa część implantu chowana jest w kościach szczęki, mniejsza – jest widoczna w dziąśle. Właśnie na tę część nakładany jest filar stanowiący podstawę nośną dla przyszłego uzupełnienia protetycznego imitującego ząb.

Nakładanie implantu to mało inwazyjny i bezpieczny zabieg przeprowadzany w gabinecie dentystycznym. Implant wprowadza chirurg stomatolog współpracujący z protetykiem, który dba o efekt końcowy odbudowanych zębów.

Rodzaje implantów

Implanty cylindryczne: najlepsze i najczęściej używane. Do ich zalet należy nieograniczona trwałość i nieograniczone wskazania lecznicze.

Implanty blaszkowe: wykorzystywane rzadziej, ale dzięki swoim właściwościom uzupełniają implanty cylindryczne.

Implanty podokostnowe: wprowadzane pomiędzy kość a dziąsło, w dzisiejszych czasach właściwie się ich nie stosuje.

Implanty śródzębowe: wprowadzane przez martwy ząb. Spełniają funkcje wzmacniające.

Miniimplanty: nowość w implantologii. Różnią się od implantów klasycznych małą średnicą, przez co można je wprowadzić u pacjenta, który nie może mieć zastosowanych implantów klasycznych.

Implanty ceramiczne – nowa generacja implantów, które wyrabia się z najwyższej jakości ceramiki tlenkowo-cyrkonowej, która nadaje implantom kolor bieli.

Implanty można wykorzystać na dwa sposoby. Z jednej strony umożliwiają zastąpienie ruchomej protezy mostkiem, przez co nie ma konieczności szlifowania zdrowych zębów w celu przygotowania mostka. Gdy brakuje jednego lub kilku zębów, implanty zastąpią brakujące zęby. Jeżeli szczęka jest bezzębna, dzięki implantom można w takim przypadku zastosować trwały mostek lub ruchomą protezę i odnowić uzębienie.

Czy jesteś odpowiednim kandydatem do implantów?

Implanty można zastosować prawie u każdego pacjenta. Przeciwwskazania istnieją tylko wtedy, gdy pacjent posiada nieleczoną cukrzycę, ma cukrzycę leczoną insuliną, ma poważne zaburzenia krzepliwości krwi, jest leczony kortykosteroidami, posiada osteoporozę, nadczynność tarczycy czy choroby nowotworowe jamy ustnej. Decyzję o zastosowaniu implantów podejmuje dentysta po analizie i ocenie wyników badań dokonywanych w gabinecie dentystycznym.

Po zabiegu implantacji

Po zabiegu pacjent wraca do domu. Odczucia pooperacyjne są bardzo łagodne, pomimo tego na życzenie pacjenta dentysta może wystawić zwolnienie z pracy. Skutkiem zabiegu może być kilkudniowa obolałość twarzy czy lekkie opuchnięcie. Może pojawić się łagodne krwawienie i zdrętwienie mięśni żujących.

Jaka jest trwałość implantów?

Długoterminowa niezawodność implantacji jest w znacznej mierze związana z jakością pojedynczego implantu. Z doświadczenie wynika, że po dziesięciu latach pozostaje w doskonałym stanie około 95% implantów w szczęce dolnej i około 90% w szczęce górnej. U osób palących więcej niż dziesięć papierosów wyniki są o kilka procent gorsze.

Ile kosztuje implant?

Całkowita cena zabiegu to cena za implantację i za uzupełnienie protetyczne. Koszt zależy od liczby, typu i poziomu cenowego użytych implantów. Podczas badania wstępnego dentysta dokonuje wyceny.

Zadbany wygląd dodaje pewności siebie. Gdy mamy piękne, proste, białe zęby chętniej uśmiechamy się, przez co jesteśmy lepiej postrzegani przez otoczenie. Niestety problemy z próchnicą, paradontozą czy urazy mechaniczne mogą skutecznie zniszczyć nasz wizerunek. Braki w uzębieniu wpływają na poczucie własnej estetyki oraz ograniczają funkcje życiowe człowieka. Właśnie dlatego niezbędna jest odpowiednia reakcja!

Implanty zębów gdzie najlepiej?

  1. Doświadczony lekarz
  2. Znany i sprawdzony gabinet
  3. Dobre materiały

Gdzie w Poznaniu zakładać implanty?

M-Dent Przepiócza 23c/1a, Poznań Grunwald osiedle Kopernika

Czym są implanty?

Implant stomatologiczny jest syntetycznym elementem protetycznym mającym na celu uzupełnienie braków w uzębieniu. Charakteryzuje się on posiadaniem sztucznego korzenia, wykonanego najczęściej z metalu szlachetnego, który umieszczany jest w kości. Zewnętrzny element implantu do złudzenia przypomina fizjologiczny ząb, dzięki czemu często jest on nie do odróżnienia od pozostałych zębów. Całkowita lub częściowa utrata uzębienia zdecydowanie pogarsza jakość mechaniki narządu żucia, a także negatywnie wpływa na estetykę wyglądu. Dzięki możliwościom implantoprotetyki stomatologicznej możliwe jest naprawienie tego problemu. Oczywiście żaden ze znanych w dzisiejszych czasach implantów nie jest w stanie zastąpić w stu procentach naturalnego uzębienia, ale w dużej mierze dają możliwość odtworzenia prawidłowej mechaniki żucia.

Z czego są wykonywane implanty?

Podstawowym materiałem służącym do wykonywania implantów stomatologicznych jest tytan. Jest to metal zapewniający implantom wyjątkowo długą trwałość. Ponadto zapewnia bardzo duże podobieństwo implantów do fizjologicznego uzębienia, dzięki czemu zazwyczaj są one praktycznie nie do odróżnienia. Ponadto tytan jest materiałem biokompatybilnym. Oznacza to, że charakteryzuje się niskim ryzykiem wystąpienia reakcji organizmu na ciało obce pod postacią wytworzenia się stanu zapalnego czy też reakcji alergiczne.

Kiedy stosujemy implanty?

Implanty stomatologiczne mogą być stosowane u każdego pacjenta, u którego nie wykazano przeciwwskazań do przeprowadzenia tego zabiegu. Podstawowym wskazaniem do zastosowania implantów stomatologicznych jest utrata uzębienia o różnym podłożu. Przyczyny mogą być różnorodne, zarówno urazowe jak i spowodowane różnymi chorobami. Implanty stomatologiczne mogą same w sobie stanowić uzupełnienie ubytków, ale również stanowić rusztowanie dla innych elementów protetycznych takich jak na przykład mostki protetyczne. Znajduje to zastosowanie szczególnie w przypadku mnogich ubytków zębowych.

Jakie korzyści płyną z ich zastosowania?

Zastosowanie implantów stomatologicznych niesie za sobą wiele korzyści. Oczywistą ich zaletą jest efekt estetyczny, dzięki którym możliwe jest uzupełnienie ubytków w uzębieniu, umożliwiające ponowne szczycenie się pięknym, zdrowym uśmiechem. Jednakże często nie zdajemy sobie sprawy jak ważne jest kompletne uzębienie. Całkowita lub częściowa utrata uzębienia, poza oczywistym defektem estetycznym, zdecydowanie pogarsza jakość mechaniki narządu żucia.

Dzięki możliwościom implantoprotetyki stomatologicznej możliwe jest naprawienie tego problemu. Oczywiście żaden ze znanych w dzisiejszych czasach implantów nie jest w stanie zastąpić w stu procentach naturalnego uzębienia, ale w dużej mierze dają możliwość odtworzenia prawidłowej mechaniki żucia. Zabieg wszczepienia implantu przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym, w kilku etapach. Dzięki temu, że podstawowym materiałem, z którego wykonuje się implanty jest tytan  (z uwagi na największą biokompatybilność tego pierwiastka), procedura ta charakteryzuje się bardzo wysokim bezpieczeństwem, bez ryzyka reakcji zapalnej wyindukowanej obecnością ciała obcego.

Proces leczenia:

Jakie badania są konieczne?

Do prawidłowego i bezpiecznego przeprowadzenia zabiegu wszczepienia implantu stomatologicznego konieczne jest wykonanie szeregu badań. Po pierwsze należy wykonać podstawowe badanie krwi obwodowej, uwzględniające morfologię, OB, a także parametry krzepliwości krwi. Ponadto bardzo pomocne jest wykonanie badań obrazowych, takich jak RTG panoramiczne zębów, czy też stożkowej tomografii komputerowej, która dzięki trójwymiarowemu obrazowi pozwala na symulację zabiegu przed jego przeprowadzeniem.

Jak przygotować się do zabiegu?

Zabieg wszczepienia implantu zębowego nie wymaga specjalistycznego przygotowania ze strony pacjenta. Oczywiście konieczne jest wcześniejsze zebranie wnikliwego wywiadu oraz badania pacjenta celem wykluczenia ewentualnych przeciwwskazań do jego przeprowadzenia. Wskazane jest oczywiście wykonanie dokładnej higieny jamy ustnej w dniu planowanego zabiegu. Dozwolone jest również spożycie lekkiego posiłku.

Jak wygląda procedura?

Przed przystąpieniem do zabiegu pacjent ubierany jest w specjalny sterylny strój. Podczas wszczepiania implantów bardzo ważne jest zachowanie odpowiedniej aseptyki, celem uniknięcia powikłań infekcyjnych i ich następstw. Następnie stomatolog dokonuje znieczulenia miejscowego oraz dezynfekuje pole operacyjne. W dalszej kolejności, po odpreparowania płata śluzówkowo-okostnowego przygotowane jest miejsce pod wszczep.
W przygotowaną uprzednio kość szczęki i żuchwy wprowadzane są tytanowe śrubki, na których osadzany jest implant. Sam zabieg wbrew pozorom jest bezbolesny, a czas jego trwania waha się od dwudziestu do trzydziestu minut.

Jakie są zalecenia po przeprowadzeniu zabiegu?

Zabieg wszczepienia implantu stomatologicznego nie wymaga hospitalizacji i po jego przeprowadzeniu pacjent wychodzi do domu. Możliwe jest wystawienie przez stomatologa zwolnienia lekarskiego na czas rekonwalescencji. W pierwszych dniach po zabiegu zaleca się unikanie wysiłku fizycznego, a przez pierwszy miesiąc intensywnego uprawiania sportu. Przez pierwszych kilka dni nie należy również palić papierosów ani pić alkoholu. Po całkowitym ustąpieniu działania znieczulenia można jeść i pić. Proces rekonwalescencji i gojenia się trwa od dwóch do sześciu miesięcy. W tym czasie nie należy korzystać także z sauny ani solarium. Można natomiast stosować leki przeciwbólowe, a w pierwszych chwilach po zabiegu bardzo dobre efekty dają okłady z lodu.

U kogo nie można zastosować implantów stomatologicznych?

Jak każda procedura medyczna, a szczególnie inwazyjna, założenie implantu stomatologicznego jest przeciwwskazane u niektórych osób. Na szczęście grupa ta jest stosunkowo mała. Przeciwwskazania obejmują nieleczoną cukrzycę, cukrzycę insulinozależną, leczenie kortykosteroidami, osteoporozę, nadczynność tarczycy, zaburzenia krzepliwości krwi oraz choroby nowotworowe obszaru głowy i szyi.

Ile kosztuje założenie implantu stomatologicznego?

Koszt wszczepienia implantu stomatologicznego jest zróżnicowany i zależy przede wszystkim od ilości stosowanych implantów, a także ich rodzaju. Obejmuje on zarówno koszt implantu jak i wypełnienia protetycznego. Stomatolog zawsze na początku dokonuje orientacyjnej wyceny zabiegu. Ceny rozpoczynają się od około 3000zł.

Najczęściej zadawane pytania:

Czy zabieg wszczepienia implantów jest bolesny?

Z uwagi na fakt, że zabieg wszczepienia implantu stomatologicznego wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, charakteryzuje się on całkowitą bezbolesnością. Ponadto,  w razie konieczności, możliwe jest przeprowadzenie zabiegu w znieczuleniu ogólnym.

Jaka jest pewność, że implant się przyjmie?

Przy prawidłowej kwalifikacji do wszczepienia implantu stomatologicznego szansa jego przyjęcia wynosi około 98% pod warunkiem odpowiedniego dbania o higienę jamy ustnej
i przestrzegania zaleceń lekarza. Jedynie w nielicznych przypadkach dochodzi do nieprzyjęcia się implantu, co wymaga jego usunięcia i po wygojeniu się rany, ponownego założenia.

Jak długo mogą służyć implanty zębowe?

Prawidłowo założone implanty stomatologiczne charakteryzują się trwałością większą niż naturalne korzenie zębowe. Czas ich trwałości zależy od wielu czynników, między innymi od rodzaju implantu, a także przestrzegania zaleceń po zabiegu i dbania o higienę jamy ustnej.

Jakie typy implantów są przez Państwa stosowane?

Implanty cylindryczne: najlepsze i najczęściej używane. Do ich zalet należy nieograniczona trwałość i nieograniczone wskazania lecznicze.

Implanty blaszkowe: wykorzystywane rzadziej, ale dzięki swoim właściwościom uzupełniają implanty cylindryczne.

Implanty podokostnowe: wprowadzane pomiędzy kość a dziąsło, w dzisiejszych czasach właściwie się ich nie stosuje.

Implanty śródzębowe: wprowadzane przez martwy ząb. Spełniają funkcje wzmacniające.

Miniimplanty: nowość w implantologii. Różnią się od implantów klasycznych małą średnicą, przez co można je wprowadzić u pacjenta, który nie może mieć zastosowanych implantów klasycznych.

Implanty ceramiczne – nowa generacja implantów, które wyrabia się z najwyższej jakości ceramiki tlenkowo-cyrkonowej, która nadaje implantom kolor bieli.

Implanty można wykorzystać na dwa sposoby. Z jednej strony umożliwiają zastąpienie ruchomej protezy mostkiem, przez co nie ma konieczności szlifowania zdrowych zębów w celu przygotowania mostka. Gdy brakuje jednego lub kilku zębów, implanty zastąpią brakujące zęby. Jeżeli szczęka jest bezzębna, dzięki implantom można w takim przypadku zastosować trwały mostek lub ruchomą protezę i odnowić uzębienie.

Jak należy dbać o sztuczne zęby na implantach?

Zasady dbania o sztuczne zęby na implantach nie odbiegają od tych zalecanych przy standardowej dbałości o higienę jamy ustnej. Czasami, zwłaszcza w przypadkach mnogich implantów, konieczne jest zastosowanie specjalnego irygatora.

Czy istnieje granica wiekowa, od której można mieć implanty?

Nie istnieje górna granica wiekowa, powyżej której nie można przeprowadzić zabiegu wszczepienia implantów przy braku współistnienia innych przeciwwskazań. Zabieg przeprowadza się u osób dorosłych, u których szczęka i żuchwa są w pełni wykształcone.

Czy istnieje jakieś ryzyko z zabiegiem wszczepienia implantów?

Prawidłowo przeprowadzony zabieg nie niesie za sobą ryzyka komplikacji. Jedynymi objawami mogącymi wystąpić to dolegliwości bólowe oraz niewielkiego stopnia obrzęk.

Czy po wszczepieniu implantów należy trzymać się określonej diety?

Przez pierwsze dwie godziny po wszczepieniu implantu stomatologicznego bezwzględnie należy spożywać jedynie pokarmy płynne i papkowate. Zalecane jest utrzymanie takiej diety nawet do tygodnia. Po tym czasie można wrócić do dotychczasowych pokarmów.

Jak wiele implantów zębowych można wszczepić?

Dokładnie tyle, ile jest zębów, nie licząc ósemek, czyli jak łatwo policzyć 28. Jednakże przy całkowitym braku uzębienia, już na 24 implantach można odbudować pełny zgryz.

Czy implanty mogą powodować reakcje alergiczne?,

Reakcje alergiczne mogą być wywoływane w przypadku zastosowania implantów plastikowych lub metalowych. Wykorzystywanie implantów wykonanych z materiału biokompatybilnego jakim jest tytan, praktycznie eliminuje ryzyko wystąpienia nadwrażliwości.

Czy posiadając wszczepiony implant można palić papierosy?

Nie ma bezwzględnych przeciwwskazań do palenia papierosów po wszczepieniu implantu stomatologicznego, jednakże nie jest ono zalecane z przyczyn oczywistych.

Po wygojeniu się kości i “zadomowieniu” implanty przystępuje się do odbudowy zęba, tym zajmuje się protetyka stomatologiczna.

implanty zębowe

Implanty zębowe Poznań – które poleci Twój dentysta 

IMPLANTY STOMATOLOGICZNE

Jest to najnowocześniejsze i najbardziej naturalne rozwiązanie w przypadku braku pojedynczego lub kilku zębów. Zapewnia całkowity komfort użytkowania, ponieważ z powodzeniem zastępuje naturalne zęby. Więc jeśli masz braki w uzębieniu nie musisz się martwić – dzięki implantom Twój uśmiech zabłyśnie w pełnej krasie!

Czym dokładnie jest implant stomatologiczny?

Implant to niewielki tytanowy wkręt umieszczany na stałe w kości szczęki lub żuchwy. Tytan jest metalem doskonale tolerowanym przez organizm człowieka, co powoduje szybkie zintegrowanie się wszczepu z kością, a w procesie gojenia trwającym kilka miesięcy – zrasta się z kością na stałe. Implant stanowi naturalny, stabilny fundament, na którym można wykonać odbudowę protetyczną np.: koronę, most lub protezę.

Czy każdy może przejść zabieg wszczepienia implantu?

Rozwój implantologii sprawił, że na chwilę obecną nie ma przeciwwskazań wiekowych. Praktycznie każda dorosła osoba, która pomyślnie przeszła konsultację medyczną może poddać się zabiegowi wszczepienia implantów. Nawet pacjenci po chorobach nowotworowych oraz z ustabilizowaną cukrzycą mogą dziś wszczepiać implanty. Przyjmuje się, że pacjenci przed 16 rokiem życia nie powinni przechodzić implantacji, ponieważ ich układ kostny jest jeszcze w trakcie rozwijania.

Oczywiście osoby ze schorzeniami przyzębia powinny najpierw przejść leczenie periodontologiczne. Fazy przygotowawczej wymagają także pacjenci, u których z powodu zarówno braków zębowych, jak i stanów zapalnych oraz z innych przyczyn, doszło do zaniku kości. W zależności od stopnia i rodzaju niekorzystnych zmian, przed implantacją konieczna jest sterowana regeneracja kostna, przeszczepienie bloczków kostnych, a także podniesienie dna zatoki szczękowej lub rozszczepienie wyrostka zębodołowego.

Jak przebiega zabieg wszczepienia implantu?

  • Pierwsza wizyta: konsultacja, podczas której przeprowadzane jest określenie warunków do implantacji na podstawie zdjęcia pana tomograficznego, jeżeli warunki kostne pacjenta pozwalają na przeprowadzenie zabiegu, ustalany jest plan leczenia.

  • Druga wizyta: zabieg wszczepienia polegający na nawierceniu niewielkich otworów w kości i wkręceniu tytanowych implantów, trwa około 1 godziny i jest całkowicie bezbolesny.

  • Trzecia wizyta: odbudowa protetyczna – po okresie gojenia się wszczepu (od 2 do 6 miesięcy) wykonuje się na nim odbudowę protetyczną.

  • Czwarta wizyta: konsultacja po zabiegowa, podczas której badany jest ogólny stan pacjenta

Czy po wszczepieniu implantu mogą wystąpić powikłania?

Każdy zabieg jest obciążony pewnym ryzykiem wystąpienia objawów niepożądanych lub powikłań, wszczepienie implantów nie stanowi tu żadnego wyjątku. Chociaż współczesna stomatologia pozwala uniknąć bólu, skraca czas spędzony w gabinecie i korzysta z najnowocześniejszych rozwiązań, reakcja po zabiegowa u każdego pacjenta jest sprawą indywidualną i zależy od rozległości zabiegu. Czasami po zabiegu może pojawić się ból, obrzęk, osłabienie lub krwiak, lecz nie są to jednak objawy nasilone i współczesna terapia umożliwia ich ograniczenie. W bardzo rzadkich przypadkach implant może nie ulec integracji – czyli nie zrośnie się z kością.

Pamiętaj by dbać należycie dbać o implanty.

Implanty nie mają ustalonej daty ważności, to jak długo nam będą służyć decyduje w dużej mierze utrzymanie należytego poziomu higieny. Należy je prawidłowo szczotkować szczoteczką do zębów i pastą. Niezbędne jest również regularne zgłaszanie się na wizyty kontrolne.

Implanty zębowe

Implant to rodzaj elementu z tytanu ( wkrętu , śruby) , który ma za zadanie zastąpić utracony korzeń zęba naturalnego. Zostaje on umieszczony w kości. Z czasem kość narasta na powierzchnię implantu i dochodzi do powstania mocnego , trwałego połączenia. Na tak wgojony implant można założyć koronę , most lub protezę , które to uzupełnienia zastępują brakujące zęby.

Pielęgnacja implantów

O implanty tak jak o naturalne zęby należy dbać w odpowiedni sposób. Specyficzna budowa implantu sprzyja gromadzeniu się resztek pokarmowych i tworzeniu się kamienia nazębnego , głównie w okolicy połączenia korony protetycznej z implantem. Powstający kamień może prowadzić do zapalenia okołoimplantowego – periimplantitis , co prowadzi do obniżenia się linii dziąseł , odsłonięcia implantu a w ostateczności jego utraty .

Implanty mogą służyć pacjentom przez wiele lat dając satysfakcję podczas gryzienia pokarmów oraz ciesząc piękną estetyką uśmiechu.

Warunkiem długoczasowej radości z ich posiadania jest dbałość o właściwą higienę , szczególnie w okolicy dziąseł i zapobieganie powstawaniu kamienia nazębnego . Bardzo istotne są wizyty kontrolne w gabinecie , gdzie przeprowadzane są też profesjonalne zabiegi higienizacyjne.

Do utrzymania dobrej higieny w domu pacjent ma do dyspozycji szeroki wachlarz preparatów i produktów.

Irygatory dentystyczne delikatnie i bardzo efektywnie usuwają resztki pokarmowe z okolicy odbudowanego na implancie zęba . Niektóre irygatory posiadają specjalna końcówkę do czyszczenia implantów.

Wysoką skutecznością w usuwaniu płytki posiadają również szczoteczki elektryczne , a zwłaszcza soniczne , które dzięki wysokiej częstotliwości drgań zapewniają dynamiczne wtłaczanie płynu w ta trudną okolicę i wszechstronne jej oczyszczanie.

Do higieny jamy ustnej po zabiegu implantacji szczególnie przydatne są wszelkie pasty i płyny z zawartością chlorheksydyny , która ma działanie przeciwbakteryjne. Dostępne są również specjalne antybakteryjne piany . Do użytku pacjentów jest również szeroka gama szczoteczek manualnych jak szczoteczki pozabiegowe , jednopęczkowe oraz nici dentystyczne .

IMPLANTY

Implant dentystyczny to odpowiednik utraconego wcześniej korzenia zęba . Wykonany jest on z tytanu, który jest materiałem biozgodnym z tkankami naszego organizmu .

Implanty zębowe mają kształt śruby , co pozwala na „ obrośnięcie” ich kością w trakcie procesu wgajania implantu . Następuje wówczas „ osteointegracja” , co daje stabilne i trwałe utrzymanie implantu w kości .

Zabieg chirurgiczny wszczepienia implantu jest zabiegiem średnioinwazyjnym . Przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym , co w dobie nowoczesnych środków i technik znieczulenia pozwala na całkowite wyeliminowanie bólu podczas zabiegu.

Po zabiegu implantacji zazwyczaj zaszywa się błonę śluzową nad implantem i pozostawia do wgojenia na 3 do 6 miesięcy .

Bardzo ważnym elementem całego procesu jest właściwy reżim higieniczny pacjenta oraz wizyty kontrolne .

Warunkiem dobrego utrzymania implantu jest odpowiednia wysokość , szerokość i „ gęstość” kości , czyli dobra jakość kości w miejscu przewidzianej implantacji. W przypadku , kiedy kość nie jest zadowalająca można przeprowadzić zabieg regeneracji i augmentacji ( odbudowy ) kości.

Implanty zębów – Przygotowanie

Aby mieć pewność , jakie są warunki kości pacjenci mają wykonywane zdjęcia tomograficzne okolicy przyszłego implantu . To pozwala na właściwą ocenę samej kości i struktur sąsiadujących ( zatoka szczękowa , kanał nerwu) , tak aby uniknąć powikłań w trakcie zabiegu oraz aby dobrać właściwy rozmiar implantu .

Po okresie wgojenia ( 3-6 miesięcy) następuje drugi etap , najbardziej wyczekiwany przez pacjenta , czyli wykonanie pracy protetycznej jak korona , most czy proteza . Dopiero to przywraca w pełni funkcjonalność i estetykę zgryzu pacjenta . Na implancie możemy wykonać bardzo estetyczne prace protetyczne , jak korony porcelanowe na metalu , korony pełnoceramiczne ( bezmetalowe) a także w przypadku całkowitego bezzębia – na kilku implantach ( 4 w szczęce , 2 w żuchwie )wykonuje się protezy całkowite o bardzo stabilnym umocowaniu.

Zabiegi implantacji muszą być zawsze poprzedzone konsultacją u lekarza implantologa , wykonaniem zdjęć radiologicznych , a czasami też badaniami laboratoryjnymi oraz ewentualnym przygotowaniem kości ( augmentacja) do zbiegu.

Przeciwwskazaniami do założenia implantów dentystycznych są :

1.nałogowe palenie

2.nadmierne spożywanie alkoholu

3.choroby przyzębie – parodontoza

4.Obniżona odporność organizmu ( leczenie sterydami , radioterapia , choroby

autoimmunologiczne )

5. bruksizm – patologiczne starcie zębów ( to wymaga stosowania szyn relaksujących)

W dobie nowoczesnych technik i materiałów , którymi dysponuje implantolog zabiegi wszczepienia i długotrwałego utrzymania implantu w jamie ustnej cechują się wysokim stopniem powodzenia ( ok. 98 %) .

Implanty są obecnie najlepszym rozwiązaniem uzupełnienia brakującego zęba . Zapewniają bardzo dobrą estetykę , lepszą wymowę , komfort gryzienia , wygodę i higienę jamy ustnej oraz lepsze samopoczucie pacjenta .