Implanty zębów

Implanty zębów pozwalają szybko i w niewidoczny sposób uzupełnić braki w uzębieniu.

Implanty zębowe to odbudowa braków w uzębieniu w oparciu o sztuczny korzeń – czyli wkręt z metalu szlachetnego do kości, w miejsce usuniętego zęba.Implant wprowadzony do kości stanowi doskonałą podporę do zaprotezowania zęba (pojedyncza koroną lub kilku zębów). Efekt estetyczny jest bardzo dobry, często nie widać różnicy pomiędzy uzębieniem własnym pacjenta a protezą opartą na implancie zębowym.

implanty zębów

Implanty zębów, czyli jak zadbać o piękne zęby

Brzydkie, uszkodzone, nieestetyczne zęby potrafią zaważyć na naszych relacjach z innymi. Wstydzimy się uśmiechać, ponieważ boimy się krytycznych, osądzających spojrzeń ze strony otaczających nas osób. To nie rozwiązanie. Inwestycja w piękny uśmiech to inwestycja w siebie. Nie czekaj dłużej, tylko dowiedz się jak działają implanty zębowe i czy możesz je zastosować?

Aby zrekompensować straty tkanek zębowych, warto zainwestować w implanty. To elementy, które zastępują korzeń brakującego zęba tworząc bardzo estetyczny efekt końcowy. Większa część implantu chowana jest w kościach szczęki, mniejsza – jest widoczna w dziąśle. Właśnie na tę część nakładany jest filar stanowiący podstawę nośną dla przyszłego uzupełnienia protetycznego imitującego ząb.

Nakładanie implantu to mało inwazyjny i bezpieczny zabieg przeprowadzany w gabinecie dentystycznym. Implant wprowadza chirurg stomatolog współpracujący z protetykiem, który dba o efekt końcowy odbudowanych zębów.

Rodzaje implantów

Implanty cylindryczne: najlepsze i najczęściej używane. Do ich zalet należy nieograniczona trwałość i nieograniczone wskazania lecznicze.

Implanty blaszkowe: wykorzystywane rzadziej, ale dzięki swoim właściwościom uzupełniają implanty cylindryczne.

Implanty podokostnowe: wprowadzane pomiędzy kość a dziąsło, w dzisiejszych czasach właściwie się ich nie stosuje.

Implanty śródzębowe: wprowadzane przez martwy ząb. Spełniają funkcje wzmacniające.

Miniimplanty: nowość w implantologii. Różnią się od implantów klasycznych małą średnicą, przez co można je wprowadzić u pacjenta, który nie może mieć zastosowanych implantów klasycznych.

Implanty ceramiczne – nowa generacja implantów, które wyrabia się z najwyższej jakości ceramiki tlenkowo-cyrkonowej, która nadaje implantom kolor bieli.

Implanty można wykorzystać na dwa sposoby. Z jednej strony umożliwiają zastąpienie ruchomej protezy mostkiem, przez co nie ma konieczności szlifowania zdrowych zębów w celu przygotowania mostka. Gdy brakuje jednego lub kilku zębów, implanty zastąpią brakujące zęby. Jeżeli szczęka jest bezzębna, dzięki implantom można w takim przypadku zastosować trwały mostek lub ruchomą protezę i odnowić uzębienie.

Czy jesteś odpowiednim kandydatem do implantów?

Implanty można zastosować prawie u każdego pacjenta. Przeciwwskazania istnieją tylko wtedy, gdy pacjent posiada nieleczoną cukrzycę, ma cukrzycę leczoną insuliną, ma poważne zaburzenia krzepliwości krwi, jest leczony kortykosteroidami, posiada osteoporozę, nadczynność tarczycy czy choroby nowotworowe jamy ustnej. Decyzję o zastosowaniu implantów podejmuje dentysta po analizie i ocenie wyników badań dokonywanych w gabinecie dentystycznym.

Po zabiegu implantacji

Po zabiegu pacjent wraca do domu. Odczucia pooperacyjne są bardzo łagodne, pomimo tego na życzenie pacjenta dentysta może wystawić zwolnienie z pracy. Skutkiem zabiegu może być kilkudniowa obolałość twarzy czy lekkie opuchnięcie. Może pojawić się łagodne krwawienie i zdrętwienie mięśni żujących.

Jaka jest trwałość implantów?

Długoterminowa niezawodność implantacji jest w znacznej mierze związana z jakością pojedynczego implantu. Z doświadczenie wynika, że po dziesięciu latach pozostaje w doskonałym stanie około 95% implantów w szczęce dolnej i około 90% w szczęce górnej. U osób palących więcej niż dziesięć papierosów wyniki są o kilka procent gorsze.

Ile kosztuje implant?

Całkowita cena zabiegu to cena za implantację i za uzupełnienie protetyczne. Koszt zależy od liczby, typu i poziomu cenowego użytych implantów. Podczas badania wstępnego dentysta dokonuje wyceny.

Zadbany wygląd dodaje pewności siebie. Gdy mamy piękne, proste, białe zęby chętniej uśmiechamy się, przez co jesteśmy lepiej postrzegani przez otoczenie. Niestety problemy z próchnicą, paradontozą czy urazy mechaniczne mogą skutecznie zniszczyć nasz wizerunek. Braki w uzębieniu wpływają na poczucie własnej estetyki oraz ograniczają funkcje życiowe człowieka. Właśnie dlatego niezbędna jest odpowiednia reakcja!

Implanty zębów gdzie najlepiej?

  1. Doświadczony lekarz
  2. Znany i sprawdzony gabinet
  3. Dobre materiały

Gdzie w Poznaniu zakładać implanty?

M-Dent Przepiócza 23c/1a, Poznań Grunwald osiedle Kopernika

Czym są implanty?

Implant stomatologiczny jest syntetycznym elementem protetycznym mającym na celu uzupełnienie braków w uzębieniu. Charakteryzuje się on posiadaniem sztucznego korzenia, wykonanego najczęściej z metalu szlachetnego, który umieszczany jest w kości. Zewnętrzny element implantu do złudzenia przypomina fizjologiczny ząb, dzięki czemu często jest on nie do odróżnienia od pozostałych zębów. Całkowita lub częściowa utrata uzębienia zdecydowanie pogarsza jakość mechaniki narządu żucia, a także negatywnie wpływa na estetykę wyglądu. Dzięki możliwościom implantoprotetyki stomatologicznej możliwe jest naprawienie tego problemu. Oczywiście żaden ze znanych w dzisiejszych czasach implantów nie jest w stanie zastąpić w stu procentach naturalnego uzębienia, ale w dużej mierze dają możliwość odtworzenia prawidłowej mechaniki żucia.

Z czego są wykonywane implanty?

Podstawowym materiałem służącym do wykonywania implantów stomatologicznych jest tytan. Jest to metal zapewniający implantom wyjątkowo długą trwałość. Ponadto zapewnia bardzo duże podobieństwo implantów do fizjologicznego uzębienia, dzięki czemu zazwyczaj są one praktycznie nie do odróżnienia. Ponadto tytan jest materiałem biokompatybilnym. Oznacza to, że charakteryzuje się niskim ryzykiem wystąpienia reakcji organizmu na ciało obce pod postacią wytworzenia się stanu zapalnego czy też reakcji alergiczne.

Kiedy stosujemy implanty?

Implanty stomatologiczne mogą być stosowane u każdego pacjenta, u którego nie wykazano przeciwwskazań do przeprowadzenia tego zabiegu. Podstawowym wskazaniem do zastosowania implantów stomatologicznych jest utrata uzębienia o różnym podłożu. Przyczyny mogą być różnorodne, zarówno urazowe jak i spowodowane różnymi chorobami. Implanty stomatologiczne mogą same w sobie stanowić uzupełnienie ubytków, ale również stanowić rusztowanie dla innych elementów protetycznych takich jak na przykład mostki protetyczne. Znajduje to zastosowanie szczególnie w przypadku mnogich ubytków zębowych.

Jakie korzyści płyną z ich zastosowania?

Zastosowanie implantów stomatologicznych niesie za sobą wiele korzyści. Oczywistą ich zaletą jest efekt estetyczny, dzięki którym możliwe jest uzupełnienie ubytków w uzębieniu, umożliwiające ponowne szczycenie się pięknym, zdrowym uśmiechem. Jednakże często nie zdajemy sobie sprawy jak ważne jest kompletne uzębienie. Całkowita lub częściowa utrata uzębienia, poza oczywistym defektem estetycznym, zdecydowanie pogarsza jakość mechaniki narządu żucia.

Dzięki możliwościom implantoprotetyki stomatologicznej możliwe jest naprawienie tego problemu. Oczywiście żaden ze znanych w dzisiejszych czasach implantów nie jest w stanie zastąpić w stu procentach naturalnego uzębienia, ale w dużej mierze dają możliwość odtworzenia prawidłowej mechaniki żucia. Zabieg wszczepienia implantu przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym, w kilku etapach. Dzięki temu, że podstawowym materiałem, z którego wykonuje się implanty jest tytan  (z uwagi na największą biokompatybilność tego pierwiastka), procedura ta charakteryzuje się bardzo wysokim bezpieczeństwem, bez ryzyka reakcji zapalnej wyindukowanej obecnością ciała obcego.

Proces leczenia:

Jakie badania są konieczne?

Do prawidłowego i bezpiecznego przeprowadzenia zabiegu wszczepienia implantu stomatologicznego konieczne jest wykonanie szeregu badań. Po pierwsze należy wykonać podstawowe badanie krwi obwodowej, uwzględniające morfologię, OB, a także parametry krzepliwości krwi. Ponadto bardzo pomocne jest wykonanie badań obrazowych, takich jak RTG panoramiczne zębów, czy też stożkowej tomografii komputerowej, która dzięki trójwymiarowemu obrazowi pozwala na symulację zabiegu przed jego przeprowadzeniem.

Jak przygotować się do zabiegu?

Zabieg wszczepienia implantu zębowego nie wymaga specjalistycznego przygotowania ze strony pacjenta. Oczywiście konieczne jest wcześniejsze zebranie wnikliwego wywiadu oraz badania pacjenta celem wykluczenia ewentualnych przeciwwskazań do jego przeprowadzenia. Wskazane jest oczywiście wykonanie dokładnej higieny jamy ustnej w dniu planowanego zabiegu. Dozwolone jest również spożycie lekkiego posiłku.

Jak wygląda procedura?

Przed przystąpieniem do zabiegu pacjent ubierany jest w specjalny sterylny strój. Podczas wszczepiania implantów bardzo ważne jest zachowanie odpowiedniej aseptyki, celem uniknięcia powikłań infekcyjnych i ich następstw. Następnie stomatolog dokonuje znieczulenia miejscowego oraz dezynfekuje pole operacyjne. W dalszej kolejności, po odpreparowania płata śluzówkowo-okostnowego przygotowane jest miejsce pod wszczep.
W przygotowaną uprzednio kość szczęki i żuchwy wprowadzane są tytanowe śrubki, na których osadzany jest implant. Sam zabieg wbrew pozorom jest bezbolesny, a czas jego trwania waha się od dwudziestu do trzydziestu minut.

Jakie są zalecenia po przeprowadzeniu zabiegu?

Zabieg wszczepienia implantu stomatologicznego nie wymaga hospitalizacji i po jego przeprowadzeniu pacjent wychodzi do domu. Możliwe jest wystawienie przez stomatologa zwolnienia lekarskiego na czas rekonwalescencji. W pierwszych dniach po zabiegu zaleca się unikanie wysiłku fizycznego, a przez pierwszy miesiąc intensywnego uprawiania sportu. Przez pierwszych kilka dni nie należy również palić papierosów ani pić alkoholu. Po całkowitym ustąpieniu działania znieczulenia można jeść i pić. Proces rekonwalescencji i gojenia się trwa od dwóch do sześciu miesięcy. W tym czasie nie należy korzystać także z sauny ani solarium. Można natomiast stosować leki przeciwbólowe, a w pierwszych chwilach po zabiegu bardzo dobre efekty dają okłady z lodu.

U kogo nie można zastosować implantów stomatologicznych?

Jak każda procedura medyczna, a szczególnie inwazyjna, założenie implantu stomatologicznego jest przeciwwskazane u niektórych osób. Na szczęście grupa ta jest stosunkowo mała. Przeciwwskazania obejmują nieleczoną cukrzycę, cukrzycę insulinozależną, leczenie kortykosteroidami, osteoporozę, nadczynność tarczycy, zaburzenia krzepliwości krwi oraz choroby nowotworowe obszaru głowy i szyi.

Ile kosztuje założenie implantu stomatologicznego?

Koszt wszczepienia implantu stomatologicznego jest zróżnicowany i zależy przede wszystkim od ilości stosowanych implantów, a także ich rodzaju. Obejmuje on zarówno koszt implantu jak i wypełnienia protetycznego. Stomatolog zawsze na początku dokonuje orientacyjnej wyceny zabiegu. Ceny rozpoczynają się od około 3000zł.

FAQ

Czy zabieg wszczepienia implantów jest bolesny?

Z uwagi na fakt, że zabieg wszczepienia implantu stomatologicznego wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, charakteryzuje się on całkowitą bezbolesnością. Ponadto,  w razie konieczności, możliwe jest przeprowadzenie zabiegu w znieczuleniu ogólnym.

Jaka jest pewność, że implant się przyjmie?

Przy prawidłowej kwalifikacji do wszczepienia implantu stomatologicznego szansa jego przyjęcia wynosi około 98% pod warunkiem odpowiedniego dbania o higienę jamy ustnej
i przestrzegania zaleceń lekarza. Jedynie w nielicznych przypadkach dochodzi do nieprzyjęcia się implantu, co wymaga jego usunięcia i po wygojeniu się rany, ponownego założenia.

Jak długo mogą służyć implanty zębowe?

Prawidłowo założone implanty stomatologiczne charakteryzują się trwałością większą niż naturalne korzenie zębowe. Czas ich trwałości zależy od wielu czynników, między innymi od rodzaju implantu, a także przestrzegania zaleceń po zabiegu i dbania o higienę jamy ustnej.

Jakie typy implantów są przez Państwa stosowane?

Implanty cylindryczne: najlepsze i najczęściej używane. Do ich zalet należy nieograniczona trwałość i nieograniczone wskazania lecznicze.

Implanty blaszkowe: wykorzystywane rzadziej, ale dzięki swoim właściwościom uzupełniają implanty cylindryczne.

Implanty podokostnowe: wprowadzane pomiędzy kość a dziąsło, w dzisiejszych czasach właściwie się ich nie stosuje.

Implanty śródzębowe: wprowadzane przez martwy ząb. Spełniają funkcje wzmacniające.

Miniimplanty: nowość w implantologii. Różnią się od implantów klasycznych małą średnicą, przez co można je wprowadzić u pacjenta, który nie może mieć zastosowanych implantów klasycznych.

Implanty ceramiczne – nowa generacja implantów, które wyrabia się z najwyższej jakości ceramiki tlenkowo-cyrkonowej, która nadaje implantom kolor bieli.

Implanty można wykorzystać na dwa sposoby. Z jednej strony umożliwiają zastąpienie ruchomej protezy mostkiem, przez co nie ma konieczności szlifowania zdrowych zębów
w celu przygotowania mostka. Gdy brakuje jednego lub kilku zębów, implanty zastąpią brakujące zęby. Jeżeli szczęka jest bezzębna, dzięki implantom można w takim przypadku zastosować trwały mostek lub ruchomą protezę i odnowić uzębienie.

Jak należy dbać o sztuczne zęby na implantach?

Zasady dbania o sztuczne zęby na implantach nie odbiegają od tych zalecanych przy standardowej dbałości o higienę jamy ustnej. Czasami, zwłaszcza w przypadkach mnogich implantów, konieczne jest zastosowanie specjalnego irygatora.

Czy istnieje granica wiekowa, od której można mieć implanty?

Nie istnieje górna granica wiekowa, powyżej której nie można przeprowadzić zabiegu wszczepienia implantów przy braku współistnienia innych przeciwwskazań. Zabieg przeprowadza się u osób dorosłych, u których szczęka i żuchwa są w pełni wykształcone.

Czy istnieje jakieś ryzyko z zabiegiem wszczepienia implantów?

Prawidłowo przeprowadzony zabieg nie niesie za sobą ryzyka komplikacji. Jedynymi objawami mogącymi wystąpić to dolegliwości bólowe oraz niewielkiego stopnia obrzęk.

Czy po wszczepieniu implantów należy trzymać się określonej diety?

Przez pierwsze dwie godziny po wszczepieniu implantu stomatologicznego bezwzględnie należy spożywać jedynie pokarmy płynne i papkowate. Zalecane jest utrzymanie takiej diety nawet do tygodnia. Po tym czasie można wrócić do dotychczasowych pokarmów.

Jak wiele implantów zębowych można wszczepić?

Dokładnie tyle, ile jest zębów, nie licząc ósemek, czyli jak łatwo policzyć 28. Jednakże przy całkowitym braku uzębienia, już na 24 implantach można odbudować pełny zgryz.

Czy implanty mogą powodować reakcje alergiczne?,

Reakcje alergiczne mogą być wywoływane w przypadku zastosowania implantów plastikowych lub metalowych. Wykorzystywanie implantów wykonanych z materiału biokompatybilnego jakim jest tytan, praktycznie eliminuje ryzyko wystąpienia nadwrażliwości.

Czy posiadając wszczepiony implant można palić papierosy?

Nie ma bezwzględnych przeciwwskazań do palenia papierosów po wszczepieniu implantu stomatologicznego, jednakże nie jest ono zalecane z przyczyn oczywistych.

Po wygojeniu się kości i “zadomowieniu” implanty przystępuje się do odbudowy zęba, tym zajmuje się protetyka stomatologiczna.