Chirurgia stomatologiczna

Chirurgia stomatologiczna – zabiegi ze znieczuleniem.

Wykonujemy podstawowe zabiegi, takie jak: usuwanie zębów stałych i mlecznych, pierwsza pomoc przy wyrzynaniu się zębów „mądrości”, nacinanie ropni.

Jeśli zachodzi konieczność wykonania bardziej skomplikowanych zabiegów (resekcja korzeni, dłutowanie zatrzymanych zębów, zabiegi na przyzębiu, plastyka wędzidełek, usunięcie torbieli) są wykonywane po wcześniejszej konsultacji  przez chirurga stomatologicznego, w naszym gabinecie.

chirurgia stomatologiczna

Chirurgia stomatologiczna

Chyba każdy marzy, aby mieć zdrowy piękny uśmiech. Jest to poniekąd nasza wizytówka której znaczenia w codziennym życiu i relacjach z innymi ludźmi, zarówno na tle zawodowym jak i osobistym, nie trzeba nikomu tłumaczyć. Jednak taki uśmiech nie bierze się znikąd i trzeba o niego odpowiednio zadbać.

Chirurgia jest czymś co stereotypowo nasuwa skojarzenia związane z bólem, dyskomfortem i strachem. Jednakże w dzisiejszych czasach nic bardziej mylnego. Co raz częściej stosuje się techniki małoinwazyjne, a warunki i opieka okołooperacyjna pozwalają na szybki powrót do codziennej aktywności.

Chirurgia stomatologiczna jest gałęzią medycyny, której historia sięga już drugiej połowy XIX wieku. W samym początku swego istnienia była poddziedziną stomatologii, która wymagała znajomości chirurgii ogólnej. Z biegiem czasu stała się odrębną specjalizacją. Jest to specjalność, która zajmuje się operacyjnym leczeniem schorzeń w obrębie jamy ustnej oraz sąsiadujących z nią okolic.

Spektrum działań chirurgii stomatologicznej jest bardzo szerokie i obejmuje wiele aspektów terapeutycznych. Poniżej wyszczególniono kilka przykładowych dziedzin tematycznych, z zakresu których oferuje usługi współczesna chirurgia stomatologiczna.

Zabiegi oferowane przez chirurgię stomatologiczną są stosunkowo małoinwazyjne i charakteryzują się wysokim bezpieczeństwem. W znakomitej większości wykonywane są w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu nie są bolesne, a jednocześnie nie wymagają opieki anestezjologa i hospitalizacji, a powrót do rutynowej aktywności jest bardzo szybki.

Oczywiście jak każdy zabieg operacyjny mogą wiązać się z ryzykiem powikłań typu krwawienia czy infekcje, jednakże dzięki stosowanym metodom i opiekę okołozabiegową na wysokim poziomie, ich ryzyko jest niezwykle niskie.

Skomplikowane ekstrakcje

Chirurgia stomatologiczna przychodzi również z pomocą w sytuacjach, gdy “klasyczna” stomatologia zachowawcza nie wystarcza. Dzieje się tak na przykład w przypadku, kiedy trzeba usunąć ząb, a nie ma możliwości dokonać klasycznej ekstrakcji. Do tego typu sytuacji dochodzi na przykład kiedy mamy do czynienia z zębami zatrzymanymi. Jest to stan, w którym prawidłowo wykształcony ząb z jakichś powodów nie ulega wyrżnięciu. Dotyczy to najczęściej tak zwanych zębów mądrości, ale również kłów, dolnych zębów przedtrzonowych oraz górnych siekaczy.

Ponadto chirurgia stomatologiczna daje możliwość odsłonięcia zębów zatrzymanych w zębodołach. Jest również metodą zaradczą w przypadku komplikacji po klasycznych ekstrakcjach, kiedy w zębodole pozostaje część korzenia. Wtedy można dokonać chirurgicznej resekcji pozostałej części.

Oprócz tego wykonywane są zabiegi tak zwanej hemisekcji. Dotyczą one zębów wielokorzeniowych, które uległy uszkodzeniu na przykład w wyniku urazu, czemu często towarzyszy obecność stanu zapalnego. Zabieg hemisekcji polega na usunięciu jednego korzenia z częścią korony zęba. Najczęściej wymaga nacięcia kości i wiąże się z koniecznością późniejszej rekonstrukcji. Zabieg ten przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym.

Leczenie stanów zapalnych

Nie każdy stan zapalny daje się wyleczyć wykorzystując metody zachowawcze. W niektórych przypadkach konieczne jest wkroczenie z interwencją zabiegową. Klasycznym przykładem wskazania do działania chirurga stomatologa jest powstanie ropnia w obrębie jamy ustnej. Jest to wskazanie do nacięcia i zdrenowania. Inną sytuacją wymagającą interwencji chirurgicznej jest wytworzenie się przetoki ustno-twarzowej.

Chirurgia stomatologiczna w onkologii

Ta dziedzina stomatologii znajduje również zastosowanie w usuwaniu różnorodnych zmian anatomicznych powstałych w obrębie okolicy jamy ustnej. Należą do nich zarówno zmiany łagodne jak i złośliwe. Nowotwory łagodne obejmują szerokie spektrum zmian, wśród których można wyodrębnić między innymi włókniaki, brodawczaki, mukocele, nadziąślaki i wiele innych.

Nowotwory złośliwe to przede wszystkim raki i mięsaki. Nowotworem typowym dla jamy ustnej jest szkliwiak. Jest to nowotwór o miejscowej złośliwości. Znaczy to, że nie daje przerzutów odległych, ale przez wzrost w określonej lokalizacji, nieleczony jest niebezpieczny. Dzięki możliwościom chirurgii stomatologicznej, powyższe zmiany mogą być skutecznie leczone.

Chirurgia periodontologiczna

Periodontologia jest nauką zajmującą się leczeniem chorób aparatu zawieszeniowego zębów, czyli tak zwanego przyzębia, a także błony śluzowej jamy ustnej. Zajmuje się leczeniem chirurgicznym powikłań groźnego schorzenia, jakim jest zapalenie tkanek przyzębia, potocznie zwane parodontozą. Jest ona o tyle niebezpieczna, że nieleczona może prowadzić nawet do utraty uzębienia.

Plastyka w chirurgii stomatologicznej

Plastyka jest nieodzownym elementem chirurgii stomatologicznej. Jej zastosowanie jest bardzo szerokie. Może się wyrażać poprzez na przykład podcinanie wędzidełek warg, a także wędzidełka języka. Wykonuje się również plastyki połączeń między jamą ustną a innymi strukturami, na przykład zatoką szczękową. Ponadto, znajduje zastosowanie jako pomoc w terapii pacjentów po urazach okolicy jamy ustnej.

Zakres wykonywanych zabiegów obejmuje:

 • konsultacja chirurgiczna
 • usuwanie zębów zatrzymanych, (np. zęba mądrości)
 • operacyjne usuwanie zębów zatrzymanych,
 • dłutowanie,
 • resekcja korzenia,
 • usunięcie torbieli,
 • opatrunek chirurgiczny,
 • kiretaż zamknięty (1/2 łuku)
 • wycięcie włókniaka,
 • replantacja zęba,
 • repozycja i unieruchomienie zęba,
 • szycie rany jamy ustnej, wargi, twarzy,
 • plastyka wędzidełka,
 • leczenie stanów zapalnych błony śluzowej,
 • plastyka tkanek przyzębia,
 • implanty,
 • nacięcie ropnia.