Usuwanie kamienia nazębnego

usuwanie kamienia nazębnegoUsuwanie kamienia nazębnego chroni przed namnażaniem się szkodliwych bakterii, które niszczą szkliwo.

 

 

Usuwanie kamienia nazębnego

Czym jest, skąd się bierze i jak powstaje kamień nazębny?

Często słyszy się o kamieniu nazębnym. To dość powszechnie używane określenie, ale co ono tak naprawdę oznacza? Kamień nazębny jest niczym innym, jak zwapniałą płytką nazębną, czyli po prostu osadem.

Płytka nazębna osadza się na zębach w bardzo krótkim czasie po umyciu zębów. Często jest ona związana z ciemnymi przebarwieniami, zwłaszcza jeśli spożywamy pokarmy i napoje predysponujące do jej osadzania, takie jak na przykład kawa, herbata, czy też czerwone wino.

Sama płytka nazębna może być skutecznie usunięta podczas szczotkowania zębów. Jednakże w ciągu maksymalnie kilku godzin od jej powstania, na skutek soli mineralnych zawartych w ślinie, dochodzi do mineralizacji płytki nazębnej, na skutek czego tworzy się kamień nazębny, który jest nie możliwy do usunięcia za pomocą szczoteczki i pasty do zębów.

Niestety, kamień nazębny to nie tylko defekt estetyczny. Wywiera on bardzo niekorzystny wpływ na stan zdrowia zębów. Są w nim zawarte bakterie, które powodują zakwaszenie środowiska jamy ustnej. Powoduje to pobudzanie procesu demineralizacji szkliwa, czego rezultatem jest powstawania próchnicy zębów. Ponadto jest przyczyną powstawaniu wielu chorób przyzębia. Co więcej, tylko w jego obecności może dojść do wystąpienia parodontozy.

W myśl zasady mówiącej, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć, kluczowe dla profilaktyki powstawania kamienia nazębnego jest skrupulatne dbanie o higienę jamy ustnej. Zalecane jest szczotkowanie zębów po każdym posiłku oraz przed pójściem spać, a także stosowania nici dentystycznej oraz płynu do płukania ust.

Bardzo wartościową metodą pomocniczą jest stosowanie fluoryzacji zębów. Nie można również pominąć nieocenionego znaczenia regularnych kontroli stomatologicznych, optymalnie wykonywanych co sześć miesięcy. W przypadku kiedy mimo wszystko dojdzie do powstania kamienia nazębnego, konieczne jest jego usunięcie w gabinecie stomatologicznym.

Zabieg usuwania kamienia nazębnego nosi nazwę skalingu i jest bardzo powszechnie stosowany przez stomatologów. Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje skalingu – skaling naddziąsłowy i skaling poddziąsłowy. W obu przypadkach stosuje się różne techniki usuwania kamienia nazębnego.

Skaling naddziąsłowy

Jest to zabieg usunięcia kamienia nazębnego znajdującego się powyżej linii dziąseł. Dotyczy więc kamienia, który jest widoczny i znajduje się w obrębie korony zęba. Jest to procedura prostsza do wykonania ze względu na lokalizację warunkującą stosunkowo łatwy i wygodny dostęp do pola poddawanego zabiegowi. Ten rodzaj skalingu jest wykonywany bardzo często, praktycznie u wszystkich pacjentów.

Skaling poddziąsłowy

Ten rodzaj zabiegu usuwania kamienia nazębnego jest dużo bardziej skomplikowany z uwagi na dużo trudniejszy dostęp. Dotyczy on bowiem kamienia nazębnego osadzonego poniżej linii dziąseł, głównie w obrębie kieszonek dziąsłowych, ale także nawet w obrębie korzeni zębowych. Jednakże również w przypadku tego podtypu skalingu ingerencja w tkanki zęba jest minimalna, także zabieg charakteryzuje się wysokim poziomem bezpieczeństwa.

Techniki wykorzystywane w skalingu

Istnieje kilka różnych metod, które mogą być wykorzystywane w celu usunięcia kamienia nazębnego. Pierwszą możliwą do zastosowania jest metoda tradycyjna, która wbrew nazwie, obecnie wybierana jest jedynie w wyjątkowych przypadkach.

Technika ta opiera się na usuwaniu kamienia nazębnego przy pomocy różnego rodzaju ręcznych narzędzi, takich jak dłutka, pilniczki, motyczki, sierpy i tym podobne. Podstawową wadą skalingu tradycyjnego jest jego niewielka dokładność połączona z koniecznością dużego nakładu czasu i pracy. Z tego powodu metoda ta w każdym calu przegrywa z innymi dostępnymi, nowocześniejszymi technikami.

Dużo częściej stosowaną metodą usuwania kamienia nazębnego jest skaling mechaniczny. Jest to technika wykorzystująca specjalne wiertła typu frez. Obracając się z dużą prędkością powodują one odłamywanie się fragmentów kamienia nazębnego od korony zęba, które mogą być następnie usunięte poprzez wypłukanie czy odessanie.

Inną metodą usuwania kamienia nazębnego jest wykorzystanie fali akustycznej. W zależności od jej długości i częstotliwości, skuteczna jest zarówno fala dźwiękowa jak i ultradźwięki. Skalery dźwiękowe wyposażone są w specjalne powietrzne turbiny generujące falę dźwiękową. Skalery ultradźwiękowe natomiast mogą działać na dwa sposoby. Fale ultradźwiękowe mogą być generowane poprzez wykorzystanie pola magnetycznego lub też dzięki zastosowaniu tak zwanego efektu piezoelektrycznego.

Skaling laserowy w obecnych czasach cieszy się co raz większą popularnością. Opiera się on na wykorzystaniu lasera jagowo-erbowego, który w sposób pulsacyjny emituje wiązkę lasera z bardzo dużą częstotliwością. Jest to bardzo precyzyjna metoda charakteryzująca się bardzo wysoką skutecznością oraz bezbolesnością.

Jeszcze inną metodą jest skaling chemiczny polegający na naniesieniu na zęby roztworu 30% perhydrolu i pozostawienia go na czas rozpuszczenia się kamienia nazębnego. Następnie jest on wypłukiwany strumieniem wody pod dużym ciśnieniem.

Bardzo często po usunięciu kamienia nazębnego wykonuje się piaskowanie zębów, mające na celu poprawienie i wzmocnienie efektu skalingu. W dalszej kolejności wykonuje się czyszczenie i polerowanie odsłoniętych części zębów, a na końcu dokonuje się ich zabezpieczenia specjalnym lakierem zawierającym fluor.

U kogo przeciwwskazane usuwanie kamienia nazębnego?

Przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu usuwania kamienia nazębnego na szczęście są dość wąskie i dotyczą przede wszystkim wykorzystania skalerów ultradźwiękowych. Obejmują one kobiety w ciąży, pacjentów z wszczepionym rozrusznikiem serca, a także osoby z pourazowym odklejaniem się siatkówki oka. U tych pacjentów w celu usunięcia kamienia nazębnego stosuje się technikę tradycyjną.

Usuwanie kamienia nazębnego powinno się wykonywać minimum raz w roku.

Zabieg warto uzupełniać zabiegiem: piaskowanie zębów

USUWANIE KAMIENIA NAZĘBNEGO

Usuwanie kamienia nazębnego to nic innego jak zabieg, w którym zostaje usunięta zmineralizowana płytka bakteryjna. Przeprowadza się go najczęściej za pomocą skalingu, który w zależności od tego, jaki obszar zęba ma zostać poddany zabiegowi, wyróżnia się na naddziąsłowy i poddziąsłowy. Stomatolog może przeprowadzić skaling kilkoma metodami. Metoda tradycyjna to ręczne usuwanie kamienia nazębnego za pomocą sierpów, motyczek i dłutek, ale jest ona pracochłonna, niedokładna i wybierana jedynie w wyjątkowych przypadkach. Metoda mechaniczna wykorzystuje niewielkie wiertła typu frez, które powodują odłamywanie się kamienia. Najbardziej nowoczesna i skuteczna jest jednak metoda ultradźwiękowa. Głowica urządzenia czyszczącego, czyli skalera, wytwarza ultradźwięki o bardzo wysokiej częstotliwości, które rozkruszają kamień.

  1. Co to jest kamień nazębny?

Kamień nazębny to twardy osad o ciemnym zabarwieniu, który powstaje ze zwapniałej warstwy płytki nazębnej. Na kamień nazębny składają się bakterie i węglowodany, które są główną przyczyną powstawania próchnicy oraz chorób dziąseł. Osadza się on bowiem w okolicach szyjek zębowych oraz trudno dostępnych miejscach, do których nie może dotrzeć szczoteczka. Co za tym idzie, długotrwałe gromadzenie się kamienia może doprowadzić do obniżania się i odsłaniania szyjek zębowych, co z kolei może spowodować stopniowe rozchwianie zębów i ich wypadanie, czyli parodontozy.

  1. Skąd właściwie bierze się kamień nazębny?

Zazwyczaj powodem powstawania płytki i osadów nazębnych jest nieumiejętne szczotkowanie zębów i ich nitkowanie. Nie wystarczy tylko szczotkować, trzeba jeszcze szczotkować dobrze. Dobór odpowiedniej metody szczotkowania i właściwych preparatów do codziennej higieny jamy ustnej to sprawa indywidualna. Niektórym osobom kamień tworzy się chętniej – szczególnie palaczom czy miłośnikom kawy i zielonej herbaty.

  1. Usuwanie kamienia nazębnego – czy to boli?

Wbrew powszechnym opiniom, usuwanie kamienia nazębnego poprzez skaling nie jest bolesnym zabiegiem. Głowice skalera są zazwyczaj chłodzone wodą, więc pacjent nie odczuwa dużego dyskomfortu. Oczywiście należy liczyć się z tym, że po usunięciu kamienia odczuwalna jest chwilowa nadwrażliwość zębów. Dobrą metodą na złagodzenie tej dolegliwości jest wykonywanie zabiegu lakierowania, który jednocześnie chroni powierzchnie zębów przed powstawaniem próchnicy.

  1. Domowe sposoby na usuwanie kamienia nazębnego – więcej szkody niż pożytku.

W Internecie jest pełno „dobrych” rad jak szybko i skutecznie pozbyć się kamienia stosując domowe sposoby : od płukania różnymi rodzajami olejów, poprzez stosowanie wody utlenionej i sody, czy węgla aktywnego.

UWAGA! Są one nie tylko nieskuteczne, ale też niebezpieczne. Wyobraź sobie, co może sisę stać z powierzchnią szkliwa, czy delikatną tkanką dziąseł jeśli będziesz regularnie wcierać w nie np.: wodę utlenioną z sodą. Szkliwo ulegnie starciu, a dziąsła uszkodzeniu, polegającemu na obniżaniu się ich poziomu, czy recesji.

  1. Profilaktyka to podstawa.

Udowodniono, że regularne usuwanie kamienia nazębnego pozwala uniknąć zapalenia dziąseł, które nieleczone, rozwija się w zapalenie przyzębia. Skaling powinien być przeprowadzany 1-2 razy do roku, a w przypadku palaczy – nawet 3-4 razy rocznie. Przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu jest ciąża, pourazowe odklejanie siatkówki oka oraz wszczepiony rozrusznik serca.

Pamiętaj, że sam zabieg wykonany w gabinecie to nie wszystko, warto też:

  • Szczotkować zęby prawidłowo co najmniej dwa razy dziennie przez 2 minuty,

  • Stosować nić dentystyczną lub irygator do czyszczenia przestrzeni między zębowych,

  • Stosować płukanki dentystyczne obniżający poziom bakterii w jamie ustnej,

  • Co pół roku zgłaszać się na wizytę kontrolną u swojego stomatologa